CBŚP rozbiło grupę, która oszukiwała na paliwie. Skarb Państwa stracił 13 mln zł. Pięć osób zatrzymanych

Czytaj dalej
Fot. arc
JAK

CBŚP rozbiło grupę, która oszukiwała na paliwie. Skarb Państwa stracił 13 mln zł. Pięć osób zatrzymanych

JAK

Policjanci CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej rozbili grupę przestępczą, która uszczuplała należności publicznoprawne w podatku VAT, akcyzie i opłacie paliwowej w obrocie olejem napędowym. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 13 milionów zł. Zatrzymanych zostało pięc osób.

Policjanci z Wydziału w Częstochowie Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej, od kilku miesięcy prowadzili śledztwo w związku z podejrzeniem uszczuplenia należności podatkowych obrocie paliwami płynnymi. Wiele miesięcy wytężonej pracy śledczej zaowocowało przeprowadzeniem akcji w wyniku, której zatrzymano osoby podejrzane o prowadzenie działalności przestępczej - informuje st. sierż. Paweł Żukiewicz z Zespołu Prasowego CBŚP.

Według funkcjonariuszy CBŚP grupa dostarczała na stacje benzynowe paliwo niewiadomego pochodzenia. Śledczy ustalili, iż udokumentowana droga paliwa, do końcowego odbiorcy na stacji benzynowej, była dłuższa od rzeczywistej. Firmy, które pośredniczyły w procederze poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, w rzeczywistości nie prowadziły działalności gospodarczej, a paliwo pochodziło z innych źródeł niż udokumentowane.

W trakcie akcji CBŚP, podejrzany o organizowanie przestępczego procederu, chcąc uniknąć zatrzymania, ukrył się w piwnicy. Jego partnerka przekonywała funkcjonariuszy CBŚP, iż nie ma go w domu i nie wie gdzie przebywa. Nie zmyliło to policjantów i podczas dokładnego sprawdzenia nieruchomości został on znaleziony i zatrzymany. Jak wynika z ustaleń, dzień później miał wyjechać do jednego z krajów poza Unią Europejską.

- W wyniku prowadzonego postępowania policjanci CBŚP i prokurator ustalili, że grupa uszczupliła należności publicznoprawne z tytułu podatku akcyzowego, podatku dochodowego i podatku VAT na kwotę 13 milionów złotych. Zatrzymano pięć osób - dodał st. sierż. Paweł Żukiewicz.

Po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw dotyczących działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, a także przeciwko wiarygodności dokumentów oraz z kodeksu karno-skarbowego, w tym jednej osobie zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Na wniosek prokuratora wobec trzech podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

JAK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.