Cechownia Kopalni Saturn w Czeladzi jeszcze poczeka na remont. Przetarg się nie udał

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Kapusta
Katarzyna Kapusta

Cechownia Kopalni Saturn w Czeladzi jeszcze poczeka na remont. Przetarg się nie udał

Katarzyna Kapusta

Trwa remont budynku Warsztatów Elektrycznych na terenie dawnej Kopalni Saturn w Czeladzi. Miasto otrzymało na tę inwestycję 2,86 mln zł dotacji. Przetarg na remont cechowni zostanie unieważniony, ze względu na to, że ceny oferentów przekraczają budżet miasta na ten cel.

Nabiera kształtów budynek Warsztatów Elektrycznych na terenie dawnej Kopalni Saturn w Czeladzi. Z daleka słychać stukot i ryk wiertarek. To robotnicy, którzy od kilku miesięcy pracują, by przywrócić świetność temu miejscu. W ubiegłym roku miasto otrzymało unijną dotację na odbudowę niszczejących budynków.

Budynek warsztatów został wybudowany na przełomie lat 60. i 70. Wizualnie mocno odstawał od pozostałych budynków. Teraz kwadratowe dotąd okna, zmieniono na półokrągłe, by nawiązywały do tych, które znajdują się w budynku Elektrowni.

Czeladź otrzymała 2,86 mln zł dotacji na odbudowę budynków warsztatów elektrycznych i budynek transformatorów. Cały projekt to koszt łącznie 4 mln zł. Wkład własny miasta to nieco ponad milion złotych. W odremontowanych budynkach w przyszłości będzie działać Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności lokalnej. Nadal będą tam więc działały warsztaty, tyle że twórczości artystycznej, edukacyjnej i rekreacyjnej dla dzieci i seniorów. W budynku warsztatów znajdą się pracownie do zajęć oraz pomieszczenia biurowe, pomieszczenia socjalne i toalety, natomiast w byłej transformatorowni powstaną salka do ćwiczeń i sala audiowizualna.

Oprócz pieniędzy na remont budynku Warsztatów Elektrycznych i budynku Transformatorów, Czeladź otrzymała też prawie 19 mln zł na remont dawnej cechowni. Ma tam powstać Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim. Niestety. Okazuje się, że ta inwestycja nie zamknie się w kwocie 21 milionów złotych, jak pierwotnie planowano.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Kapusta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.