Wojciech Kulig

Celem jest Gruzja. To druga tak długa podróż Krzysztofa Fortuny

Celem jest Gruzja. To druga tak długa podróż Krzysztofa Fortuny
Wojciech Kulig

Już w lipcu Krzysztof Fortuna wyrusza w miesięczną podróż, której celem jest Gruzja.

Wszystkich miłośników dwóch kółek zaprasza, by przyłączyli się do wycieczki. To już jego druga podróż motocyklem w tak dalekie rejony. W zeszłym roku samotnie zwiedził na motorze Słowację, Węgry, Rumunię, Albanię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację. - To prawda, że ostatnia wycieczka była zaplanowana tylko przeze mnie. Sam to wszystko organizuję. W zeszłym roku zwiedziłem kilka krajów europejskich. Na koniec dość długiej podróży zawitałem jeszcze do Pragi - mówi Krzysztof Fortuna. W trakcie ubiegłorocznej podróży pokonał 6500 kilometrów na motorze. Jak sam mówi turystyczne enduro, którym jeździ jest najlepszym pojazdem na takie wycieczki. Te uniwersalne motocykle zdaniem Fortuny mają odpowiednie wyposażenie w postaci kufrów, bez których ciężko jest się wybrać w odległe rejony Europy.

W tym roku celem nauczyciela ze Starego Jarosławia jest Gruzja i jej urokliwe zakątki. -To nie jest tak, że muszę sam podróżować. Jeśli ktoś chce się przyłączyć do wyjazdu to serdecznie zapraszam - mówi nam Krzysztof Fortuna, który wybiera się w jeszcze dłuższą podróż, niż w zeszłym roku. Wycieczka potrwa miesiąc. Głównym celem podróżnika są najciekawsze miasta i miasteczka. Krzysztof Fortuna zamierza odwiedzić m.in. jedno z najstarszych miast Gruzji, czyli Batumi. Postara się też dotrzeć do Uszguli, prawdziwie bajkowej wioski, do której bardzo ciężko dojechać. O tej miejscowości mówi się, że jest wioską nie z tego świata. Uszguli uznaje się za najwyżej położoną wioskę w Europie. Znajduje się ona ponad 2100 metrów nad poziomem morza. Miejscowość słynie z z charakterystycznych wież mieszkalno-obronnych, które powstały w XII wieku.

- Oczywiście w moim planie jest też zwiedzanie skalnych miasteczek w Gruzji. W drodze powrotnej zarezerwowałem sobie czas na dwugodzinny lot balonem nad Kapadocją w Turcji. Jest to niezwykle ciekawa i historyczna kraina, w której domy i kościoły są wykute w skałach tufowych - mówi Krzysztof Fortuna. To jedna z wielu atrakcji, które zaplanował Fortuna. Ci, którzy chcieliby się przyłączyć do tej ekspedycji muszą pamiętać o dwóch podstawowych warunkach: Również muszą dysponować własnym motocyklem i - co bardzo istotne - miesiącem czasu wolnego w lipcu.

Dla zainteresowanych ważną kwestią będą także noclegi. Podróżnik ze Starego Jarosławia nie nocuje tylko i wyłącznie w hotelach. - Z noclegiem jest różnie. Czasem śpię pod namiotem, ale gdy trasa jest bardziej męcząca żeby się odświeżyć rezerwuję rano hotel - tłumaczy Fortuna.

Wyprawa w nieznane zakątki Europy z pewnością jest wielkim przeżyciem. Miejsca, w które wybiera się Krzysztof Fortuna są pod względem historycznym bardzo intrygujące. Choćby miasto Kutaisi, które jest drugim pod względem wielkości miastem Gruzji, trochę wyprzedzającym Batumi. To właśnie w tym mieście jest słynna katedra Bagrati z 1003 roku. Z ciekawostek warto zaznaczyć, że w Kutaisi w 1885 r. urodził się Władysław Raczkiewicz, polityk okresu II Rzeczpospolitej oraz prezydent na uchodźstwie w czasie II wojny światowej. Prawie sto lat później w mieście przyszła na świat znana na całym świecie piosenkarka Katie Melua.

Krzysztof Fortuna zapewnia, że podczas podróży będzie chciał odwiedzić wszystkie najciekawsze zakątki kraju, który położony jest u wybrzeży Morza Czarnego. Wśród wielu punktów, które są w rozpisce podróżnika można wymienić m.in. Tbilisi, Gori, Bordżomi i Mestia, położona w bardzo pięknej górzystej krainie. Najbardziej charakterystycznym widokiem dla tego miasteczka są średniowieczne baszty rodowe. Najstarsze z nich liczą nawet 800 lat. Oprócz Gruzji w programie wycieczki jest też kilka innych państw. Motocyklem będzie przemierzał wybrzeże bułgarskie. Przejedzie też wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego w Turcji.

I na koniec bardzo ważna informacja: Każdy chętny i posiadający swój motocykl może się zgłosić do Krzysztofa Fortuny najlepiej poprzez jego prywatne konto na Facebooku lub poprzez adres e-mail: [email protected], gdzie można zostawić wiadomość.

***

Krzysztof Fortuna to na co dzień znany nauczyciel informatyki z Zespołu Szkół nr 2 w Starym Jarosławiu. Zasłynął z organizowania corocznego Międzyszkolnego Maratonu Informatycznego pod nazwą ,,Noc Systemożerców”. Wszystko odbywa się w dużej sali gimnastycznej w Starym Jarosławiu. Podczas tej wyjątkowej nocy odbywają się warsztaty informatyczne, zajęcia ze sztuki filmowej. Jest też fotobudka. 14-godzinny maraton przyciąga rzesze uczniów z całej Polski. W zeszłym roku w warsztatach wzięło udział 120 uczniów m.in. z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Z kolei w programie filmowym, który nadzoruje Krzysztof Fortuna jest udział w szkoleniach, które organizuje Filmoteka Narodowa z Warszawy. Są też kursy związane z fotografią i programowaniem. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem biorą też udział w warsztatach z drukowania 3D i technologii Apple w edukacji. To wszystko w jednym miejscu w Starym Jarosławiu.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.