beta/MCH

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiada zmiany w maturze. Będzie trudniejsza?

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiada zmiany w maturze. Będzie trudniejsza? Fot. Krzysztof Kapica
beta/MCH

Już od 2023 roku nie wystarczy tylko przyjść na egzamin maturalny z poziomu rozszerzonego i odhaczyć, że się do niego przystąpiło. Trzeba będzie obowiązkowo zdać jedno rozszerzenie i dostać minimum 30 procent punktów.

Pierwsi absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych muszą liczyć się z tym, że ich matura będzie bardziej wymagająca. Dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zapowiedział parlamentarzystom wprowadzenie zmian w egzaminie dojrzałości.

Jakich? O zdaniu matury, oprócz zaliczenia przedmiotów na poziomie podstawowym, ma decydować także zdanie jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym i uzyskanie minimum 30 procent.

Dziś co prawda maturzysta podchodzi do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale nie musi go zaliczyć, aby dostać świadectwo dojrzałości. Wystarczy, że przyjdzie na egzamin, zakoduje, że to jego praca i nie musi nawet palcem ruszyć, by zrobić choć jedno zadanie, a w trakcie sobie wyjść.

CZYTAJ TEŻ: Biustonosz i spięte włosy? Burza wokół I LO w Rzeszowie

- W tej sytuacji, według mnie, określenie progu zdawalności „rozszerzenia” to dobre rozwiązanie

- mówi Mieczysław Pasterski, wicedyrektor III LO w Rzeszowie. - Doda to znaczenia temu egzaminowi, bo dziś można zaobserwować, że jest deprecjonowany.

Dodaje, że próg zdawalności 30 procent nie jest wcale wysoki.

Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie też uważa, że akurat to rozwiązanie nie jest złe. - Na pewno zdyscyplinuje, zmobilizuje uczniów. Matura jednak do czegoś zobowiązuje i tak powinno być.

Czy to oznacza, że matura będzie trudniejsza skoro i obecnie osoby chcące dostać się na dobre kierunki i dobre uczelnie zabiegają o jak najwyższy wynik z rozszerzenia?

- Rozszerzenie w dużej mierze decyduje o dostaniu się do tej wymarzonej uczelni - przyznaje dyrektor, dodając, że są jednak kierunki, gdzie nabór jest... zadziwiający. - Dla mnie zawsze szokiem było, że można studiować historię, której nie zdawało się na maturze. A są uczelnie, także z wysokiej półki, które takie zasady wprowadziły. Kiedyś to było nie do pomyślenia. Skoro nie obowiązują dziś egzaminy wstępne, to jednak jakiś solidny wynik z przedmiotu kierunkowego powinien być - uważa dyrektor Szymanek.

CZYTAJ TEŻ: Matura 2019 na Podkarpaciu. Nie zdało jej 19 procent uczniów, najgorzej wypadła matematyka

W dalszej części przeczytasz:

 • Rozszerzenie to nie wszystko. O jakich innych zmianach w maturze mówi sie coraz głośniej? 
 • O maturach krytycznie wypowiedziała się też NIK
Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
beta/MCH

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.