Norbert Ziętal

Centralne Biuro Antykorupcyjne posumowało 2019 rok. Więcej spraw i postępowań, wśród największych były z podkarpackiego

W 2019 r. CBA prowadziła więcej spraw operacyjnych i postępowań przygotowawczych niż we wcześniejszych latach. Fot. CBA W 2019 r. CBA prowadziła więcej spraw operacyjnych i postępowań przygotowawczych niż we wcześniejszych latach.
Norbert Ziętal

W 2019 roku Centralne Biuro Antykorupcyjnych wszczęło więcej spraw operacyjnych i postępowań przygotowawczych niż w roku 2018. Wśród priorytetów znalazły się sprawy związane z wyłudzeniami zwrotu podatku VAT, wyłudzeń dopłat unijnych oraz korupcją wśród urzędników różnego szczebla.

- Wśród zagadnień, które w 2019 r. znajdowały się w centrum zainteresowania CBA, znalazły się m.in. wyłudzenia skarbowe skutkujące powstaniem szkody wielkich rozmiarów. Rozpoznawano również mechanizmy oszustw gospodarczych w działalności instytucji parabankowych, piramid finansowych, czy w obrocie kryptowalutami

— informuje Andrzej Stróżny, pełniący obowiązku szefa CBA.

Biuro kontynuowało działania w obszarze zwalczania procederu tzw. odwróconej dystrybucji leków. Zintensyfikowano czynności mające na celu ujawnianie nierozpoznanych wcześniej mechanizmów przestępczych, polegających na uzyskiwaniu nienależnych wypłat środków zgromadzonych na rachunkach depozytowych sądów, czy wykorzystywaniu przez grupy przestępcze podmiotów określanych jako krajowe instytucje płatnicze w procederze wyłudzania zwrotu podatku VAT.

CZYTAJ TEŻ: Funkcjonariusze CBA z Rzeszowa zatrzymali pięciu przedsiębiorców z Podkarpacia. Chodzi o fałszywe faktury

W 2019 r. zabezpieczono mienie w kwocie ponad 374 mln zł, 76,6 tys. euro oraz prawie 19 tys. USD. W toku realizowanych czynności ujawniono szkodę w mieniu Skarbu Państwa w wysokości prawie 5,9 mld mln zł. Natomiast wartość ujawnionych korzyści to prawie 768,5 mln zł.

W 2019 r. jednostki CBA w całym kraju prowadziły 546 spraw operacyjnych. To więcej niż w 2018 i 2017 roku, gdy było ich odpowiednio 470 i 441. Więcej było również postępowań przygotowawczych. W 2019 r. było ich 583, podczas gdy rok temu 567, a dwa lata temu 555.

CZYTAJ TAKŻE: Cztery osoby zatrzymane przez CBA w Rzeszowie. Chodzi o wyłudzenia zwrotu podatku VAT

Wśród najciekawszych i najbardziej rozbudowanych spraw z Polski, w raporcie znalazły się również postępowania prowadzone przez podkarpacką delegaturę.

Najgłośniejsza dotyczyła tzw. pustych faktur i wyłudzeń zwrotu podatku VAT. Jednym z głównych podejrzanych w tym śledztwie jest były już naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, który - zdaniem śledczych - w zamian za niedopełnienie obowiązków miał otrzymywać obietnice przyjęcia korzyści majątkowych.

W tej sprawie nadal prowadzone są czynności.

We wtorek Wydział Komunikacji Społecznej CBA poinformował o zatrzymaniu kolejnej osoby. To obywatel Ukrainy. Jest podejrzany o wręczanie łapówek celnikom i pomocnictwo w wyłudzaniu podatku „VAT dla podróżnych”.

WIĘCEJ O TYM: CBA zatrzymało Ukraińca podejrzanego o dawanie łapówek celnikom i pomocnictwo w wyłudzaniu VAT

Chodzi o zwrot VAT na podstawie dokumentu tzw. TAX FREE, poprzez wprowadzenie do obrotu, poświadczających nieprawdę dokumentów. Śledztwo, które prowadzi Delegatura CBA w Rzeszowie, nadzorowane jest przez Prokuraturę Krajową. Dotychczas w tej sprawie zarzuty usłyszało 29 osób. Stwierdzono szkody o wysokości nie mniejszej niż 1 210 mln zł.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.