WM

Centralne Biuro Antykorupcyjne urosło w siłę w Bydgoszczy

CBA działa w Bydgoszczy od 2015 r. Teraz wydział stał się delegaturą 12. w kraju. Na brak sukcesów nie może narzekać. Ale nie zawsze wszystko wychod Fot. CBA CBA działa w Bydgoszczy od 2015 r. Teraz wydział stał się delegaturą 12. w kraju. Na brak sukcesów nie może narzekać. Ale nie zawsze wszystko wychodzi...
WM

Bez szumu premier powołał w Bydgoszczy samodzielną Delegaturę CBA. To dwunasta taka jednostka biura w kraju. Ranga miasta wzrosła, ale są też głosy, że to działanie polityczne i przedwyborcze.

O powołaniu delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Bydgoszczy mówiło się od 2012 roku, ale nic z tego nie wychodziło z powodu mizerii budżetowej. W sprawie interweniował m.in. senator Jan Rulewski. Dopiero pod koniec 2015 roku - po pozyskaniu siedziby przy ul. Siedleckiej - coś drgnęło.

Skończyło się jednak tylko na wydziale zamiejscowym podlegającym pod delegaturę CBA w Gdańsku.

Całkiem niedawno premier Mateusz Morawiecki zmienił zarządzenie nadające statut CBA i dodał do niego delegaturę Biura w Bydgoszczy.

„Polityczna ośmiornica”?

Temistokles Brodowski z biura komunikacji społecznej CBA poinformował, że szef służby, Ernest Bejda, nadał regulamin nowej delegaturze. Obecnie w jej skład wchodzą wydział operacyjno-śledczy, postępowań kontrolnych, sekcja analiz i informatyki śledczej oraz sekcja wsparcia i ochrony. Delegatura zasięgiem obejmuje całe województwo.

- To podniesienie rangi Bydgoszczy - uważa Jarosław Wenderlich, bydgoski radny PiS. - Zabiegałem o jej utworzenie. Delegatura rządzi się nieco innymi zasadami , może przybędzie etatów. Poza tym województwo ma wiele problemów i dobrze, że będzie instytucja przyglądająca się finansom publicznym.

- Osobiście zabiegałem o powołanie delegatury CBA jako służby apolitycznej - podkreśla Paweł Olszewski, poseł PO. - Teraz jednak powołanie delegatury tej „ośmiornicy politycznej” oceniam ewidentnie w kategoriach przedwyborczych.

Osobiście zabiegałem o powołanie delegatury CBA jako służby apolitycznej. Teraz jednak powołanie delegatury tej „ośmiornicy politycznej” oceniam ewidentnie w kategoriach przedwyborczych.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
WM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.