Łukasz Klimaniec

Centrum przesiadkowe będzie w futurystycznym stylu?

Centrum przesiadkowe będzie w futurystycznym stylu?
Łukasz Klimaniec

Jak będzie wyglądało w przyszłości centrum przesiadkowe w Bielsku-Białej? Odpowiedzi można szukać wśród prac w rozstrzygniętym właśnie konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej takiego centrum przesiadkowego. Jury przyznało dwie drugie nagrody (47,5 tys. zł), trzecią (15 tys. zł) i dwa wyróżnienia (5 tys. zł).

Centrum przesiadkowe w Bielsku-Białej ma zostać utworzone w okolicach dworca kolejowego i autobusowego. Bielscy urzędnicy tłumaczą, że takie przedsięwzięcie ma usprawnić połączenia z drogami ekspresowymi S1 i S52, a budowa nowego łącznika (ulicy Nowopiekarskiej) ma ułatwić transport lokalny. - Takie rozwiązanie będzie pełniło funkcję północnej śródmiejskiej obwodnicy miasta. Powstanie nowe połączenie ulic Krakowskiej z Warszawską, wykorzystujące istniejącą ulicę Piekarską - tłumaczą w Ratuszu.

Budowa ma kosztować około 400 mln zł i potrwa 7 lat

Według szacunków, budowa węzła przesiadkowego wraz z powstaniem ulicy Nowopiekarskiej ma kosztować ok. 400 mln zł i i powstać w czasie 7 lat.Jak będzie wyglądało centrum przesiadkowe w Bielsku-Białej? Odpowiedzi można szukać wśród prac w rozstrzygniętym właśnie konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej takiego centrum przesiadkowego. Taki konkurs bielscy urzędnicy ogłosili w grudniu 2020 roku (prace można było składać do 30 kwietnia). Pula nagród -120 tys. zł! Konkursowe projekty miały koncentrować się na tym, jak szybko i wygodnie dojechać, zaparkować (na parkingach wielopoziomowych), a także skorzystać z infrastruktury łączącej transport kolejowy z komunikacją autobusową i samochodową na poziomie miejskim, lokalnym, ale też dalekobieżnym. W planach jest budowa wielkopowierzchniowego zadaszenia, krytej kładki dla pieszych łączącej oba dworce oraz budowa wiaduktu, który połączy rondo przy parkingu obok Sfery 1 z ulicą Warszawską.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.