Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie. Decyzja środowiskowa nadal w zawieszeniu. Od niej zależy przyszłość unijnej dotacji

Czytaj dalej
Fot. Piotr Guzik
Piotr Guzik

Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie. Decyzja środowiskowa nadal w zawieszeniu. Od niej zależy przyszłość unijnej dotacji

Piotr Guzik

Koniec czerwca – to najnowszy termin wydania przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska postanowienia w sprawie ważności decyzji środowiskowej dla centrum przesiadkowego przy stacji Opole Wschodnie. Od tego zależy, czy miasto utrzyma, czy straci unijną dotację na to zadanie.

Budowa centrum przesiadkowego przy Opolu Wschodnim to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w mieście.

Zakłada całkowitą zmianę układu komunikacyjnego w rejonie stacji, m.in. budowę estakady nad i tunelu pod ulicą Oleską, wykonanie nowego przebicia w nasypie kolejowym umożliwiającego połączenie ulicy Katowickiej z Rataja, a także stworzenie wielostanowiskowego przystanku autobusowego w miejscu wyburzonej stacji paliw.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pod koniec 2016 roku wydała pozytywną decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Krótko potem Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych „Silesia” zaskarżyło ją do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Ekolodzy argumentowali m.in., że nie wskazano realnego wariantu alternatywnego najkorzystniejszego dla środowisk oraz podano nieprawidłowy zakres rzeczowy i terytorialny inwestycji (w tym brak opisu działań kolei).

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Guzik

Opolanin z urodzenia. Stara się, by mieszkańcy byli na bieżąco z tym, jak zmienia się Opole. Za pomocą zdjęć i filmów dokumentuje jego metamorfozy, które w codziennym zabieganiu mogą umykać. Zagląda tam, gdzie nie każdy może bądź chce wejść - na place budowy i do niszczejących konstrukcji. Opisuje działania i plany władz, jak i reakcje mieszkańców na ich poczynania. Śledzi działalność lokalnych polityków i pisze o tym, o czym niekoniecznie chcą mówić otwarcie, a co pozwala lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.