Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach. Program 360 dookoła Śląska

Czytaj dalej
Arkadiusz Nauka

Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach. Program 360 dookoła Śląska

Arkadiusz Nauka

Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach na co dzień nie jest dostępne dla zwiedzających. To właśnie tutaj grupa specjalistów czuwa nad bezpieczeństwem oraz natężeniem ruchu na ulicach Gliwic i w tunelu Drogowej Trasy Średnicowej

Centrum Sterowania Ruchem zostało otwarte w 2013 r. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu w Polsce. Sercem obiektu jest jedna z sal, po brzegi wypełniona monitorami. Możemy na nich dostrzec praktycznie każde gliwickie skrzyżowanie.

- Czasem się śmiejemy, że mamy tu centrum dowodzenia światem - mówi Jadwiga Jagiełło - Stiborska z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. - Dzięki systemowi mamy podgląd na to, co dzieje się na skrzyżowaniach, ale nie tylko. Chodzi o to, abyśmy mogli ułatwiać życie kierowców i rozładowywać natężenie ruchu - dodaje Stiborska.

W CSR znajduje się też centrum zarządzanie tunelem pod DTŚ. Dzięki temu pomieszczeniu zarządzający ruchem mogą nadzorować wszystkie zdarzenia, które występują w tunelu, zaczynając od wypadków czy kolizji, kończąc na innych zdarzeniach, takich jak wejście do tunelu pieszego.

- Jeżeli jakieś zdarzenia znacznie utrudnia ruch to operatorzy znajdujący się w centrum zarządzania tunelem podejmują decyzję czy zamykać cały tunel, czy też jego część, a może ograniczyć jedynie prędkość - wyjaśnia Dawid Ochód, kierownik CSR w Gliwicach. - Najczęściej ze względów bezpieczeństwa zamykamy cały tunel - dodaje.

Arkadiusz Nauka

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Valdorf

Korki jak były tak są , tiry jeżdziły i jeżdżą jak chcą nawet mają ulepszenie bo z portowej na dtś-kę i z dteśki przez centrum miasta do węzła Sośnica a obwodnice ze stref aż się proszą w trybie natychmiastowym !!!

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.