Justyna Wojciechowska-Narloch

Ceny podstawowych produktów spożywczych regularnie rosną. Z powodu panującej suszy może być tylko gorzej

Trwająca od miesięcy susza to główna przyczyna gwałtownego wzrostu cen żywności. Będą kolejne podwyżki Fot. Sławomir Kowalski Trwająca od miesięcy susza to główna przyczyna gwałtownego wzrostu cen żywności. Będą kolejne podwyżki
Justyna Wojciechowska-Narloch

Bochenek chleba za 10 zł ? Taką przyszłość wieszczą nam niektórzy ekonomiści. Podwyżki cen żywności są nieuniknione z powodu suszy, a co za tym idzie słabych zbiorów w rolnictwie.

- Od poniedziałku chleb zdrożał o 10 proc., a od września ma zdrożeć mięso. O ile, jeszcze nie wiadomo - usłyszeliśmy od ekspedientki w jednym ze sklepów sieci „Chata polska”.

Wystarczy pójść na zakupy, by się przekonać, że ceny rosną lawinowo. I nie chodzi o towary z wyższej półki, ale o podstawowe produkty spożywcze. Masło - jeśli nie jest w promocji - kosztuje około 7 zł, pojemnik kwaśnej śmietany to ponad 3 zł, a kilogram sera żółtego to ponad 20 zł. Prawdziwe kuriozum stanowi pietruszka, której ceny sięgają 13 zł za kilogram.

Ceną w człowieka

Rosnące koszty codziennego życia mocno biją po kieszeni zwykłych ludzi. Pani Genowefa, która od kilku miesięcy jest wdową, musi się utrzymać z renty rodzinnej wynoszącej niecałe 1,4 tys. zł. I choć żyje bardzo skromnie, to jest jej coraz ciężej, musi liczyć każdy grosz.

- Mięsa nie kupuję prawie wcale, bo jest za drogie. Boczek kosztuje dziś prawie tyle samo co schab i karkówka. Za pierś kurczaka trzeba zapłacić ponad 16 zł, a cena wołowiny na rosół dawno przekroczyła 20 zł - wylicza nasza Czytelniczka. - Najgorsze jest jednak to, że tak bardzo podrożał nabiał, jajka oraz warzywa. Wciąż się zastanawiam jak to jest możliwe, że w Polsce, kraju jabłek, za te owoce żąda się 4-5 zł. Egzotyczne banany i grejpfruty są tańsze.

O tym, że wzrost cen nie jest subiektywnym wrażeniem klientów, świadczą dane publikowane przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy. Z zestawienia przygotowanego w czerwcu wynika jasno, że ceny zdecydowanej większości artykułów spożywczych były wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.