Ceny żywności rosną i będą rosnąć. Drożyzna szaleje, a inflacja pożera nasze pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca / Polska Press
Anna Janik

Ceny żywności rosną i będą rosnąć. Drożyzna szaleje, a inflacja pożera nasze pieniądze

Anna Janik

Z danych Eurostatu wynika, że ceny w Polsce rosną szybciej niż w strefie euro! Przeciętny konsument odczuwa to przy każdych, nawet najdrobniejszych zakupach.

Jest drożej nie tylko w skali roku, ale i z miesiąca na miesiąc - tak wynika z najnowszego zestawienia GUS dotyczącego średnich cen towarów i usług w Polsce. W grudniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. ceny usług „skoczyły” o 6,1 proc. a towarów o 2,4 proc. Średni wzrost cen towarów i usług w Polsce obliczono na 3,4 proc.

Z kolei w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. (w tym usług o 1,5 proc. i towarów – o 0,5 proc.. ). Najbardziej podrożała żywność (aż o 7,5 proc.) Według badań portalu dlahandlu.pl za kilogram schabu w 2019 r. płaciliśmy o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. W związku z deficytem wieprzowiny na świecie związanym z m.in. rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w Chinach i spadkiem tam pogłowie, to właśnie mięso wieprzowe zdrożało najbardziej. Koszt zakupu łopatki zwiększył się o ponad 22 proc., boczku o ok. 18 proc., a szynki o 16 proc.

Niestety konsumenci nie zaoszczędzą też na warzywach. Ziemniaki kosztują dwa razy więcej niż przed rokiem, a biała kapusta podrożała pięciokrotnie. Podskoczyła nawet cena cebuli - kupujemy ją za cenę trzykrotnie wyższą niż rok temu. Pieczywo podrożało prawie o 10 proc.

W efekcie za kilogram cukru (dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie) płaciliśmy w grudniu 2019 r. 2,43 zł, kilogram mąki pszennej kosztował 2,82 zł, sok jabłkowy 4,12 zł, kilogram cytryn 7,41 zł, kilogram twarogu półtłustego 14,03 zł, a kilogram szynki wieprzowej 25,11 zł. Jedynym produktem w zestawieniu US w Rzeszowie, który w skali roku potaniał jest masło ( spadek o 12,6 proc.)

Ale drożeje nie tylko żywność. W górę poszły również ceny usług i to o wiele szybciej, niż wynosi ogólny wskaźnik inflacji. Jak podaje GUS koszty transportu „skoczyły” o 3,8 proc., a usługi restauracyjne i hotele o 5,4 proc.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.