Chcesz złożyć wniosek „500+” przez internet? Na to uważaj!

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Kaśka Borek

Chcesz złożyć wniosek „500+” przez internet? Na to uważaj!

Kaśka Borek

Chcesz złożyć wniosek o wypłatę 500 zł na dziecko (świadczenia wychowawczego) drogą on-line? Przeczytaj, na co warto zwrócić szczególną uwagę, by nie paść ofiarą cyberprzestępców.

Wniosek o świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) jest darmowy. Za jego pobranie czy złożenie nie ponosimy żadnych opłat. Jednak już kolejny raz pojawiły się w internecie strony będące próbą wyłudzenia pieniędzy za złożenie druku, jak wynika z ostrzeżeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ministerstwo Cyfryzacji zaobserwowało znaczący wzrost liczby stron internetowych odwołujących się do programu „Rodzina 500 plus”. Sprawdza tę sytuację i jednocześnie informuje, że jedynymi stronami internetowymi z autoryzowanymi przez rząd informacjami o programie są strony rodzina500plus.gov.pl oraz obywatel.gov.pl i oficjalne strony internetowe ministerstw.

Jak złożyć wniosek przez internet
Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć przez internet za pomocą: * portalu empatia.mrpips.gov.pl * PUE ZUS * ePUAP * bankowości elektronicznej.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę, by przy okazji składania wniosków o wypłatę świadczenia wychowawczego drogą on-line nie zostać ofiarą cyberprzestępców? Kilka porad przygotowało, między innymi, Ministerstwo Cyfryzacji.

O tym musisz pamiętać
1. Żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wpłatę świadczenia w ramach programu „Rodzina500+” nie pobiera za to opłat.

2. Żadna z tych instytucji nie żąda od swoich klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową lub SMS-ową danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania, czy też przekazywania innych tego typu informacji.

3. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania maila lub SMS-a z prośbą o kliknięcie w link lub odesłanie SMS-a.

Uwaga! Tego rodzaju prośby mogą być próbą oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera.
Jeżeli link z otrzymanej wiadomości został już otwarty i podano jakiekolwiek dane na stronie internetowej, która przypomina serwis transakcyjny lub stronę internetową związaną z programem „Rodzina 500+”, należy wówczas niezwłocznie skontaktować się na przykład z konsultantem banku.

4. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku musimy zwrócić szczególną uwagę, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia. W przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony, z której korzystamy.

5. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku o wypłatę 500 zł na dziecko najlepiej bezpośrednio wchodzić na stronę banku lub innej instytucji zaangażowanej w program.

6. Jeśli w wyglądzie strony cokolwiek wzbudzi zaniepokojenie, przed zalogowaniem do systemu transakcyjnego upewnij się, że wszedłeś na właściwą stronę lub skontaktuj się z konsultantem infolinii.

7. Podczas korzystania z bankowości internetowej najlepiej używać własnego komputera.

Jak złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną

  1. Sprawdź, na przykład na stronie internetowej Twojego banku, czy oferuje możliwość złożenia wniosku poprzez bankowość elektroniczną.
  2. Zaloguj się do swojego banku przez internet.
  3. Odszukaj wniosek programu „Rodzina 500+”.
  4. Wypełnij go na stronie banku. Część pól będzie już automatycznie wypełniona Twoimi danymi, które ma bank (na przykład imię i nazwisko, numer PESEL).
  5. Jeśli masz dokumenty do dołączenia do wniosku, dodaj je jako załączniki.
  6. Wyślij wniosek.

W ciągu kilku dni na swój e-mail dostaniesz potwierdzenie z urzędu, który zajmie się dalej sprawą, że odebrał Twój wniosek. Potem czekaj na list z decyzją urzędu. Jeśli będzie pozytywna, wówczas czekaj na wypłatę pieniędzy (obecnie może to potrwać nawet 3 miesiące).

Pamiętaj: bank przekazuje wniosek do gminy. Jeśli nie dostaniesz decyzji w odpowiednim czasie, skontaktuj z instytucją gminy albo jej urzędem. Rolą banku jest umożliwienie złożenia wniosku. Nie prowadzi dalszych działań dotyczących jego obsługi. To zadanie gminy.

Nie tylko poprzez bank
Druk o świadczenie wychowawcze złożysz on-line za pomocą bankowości elektronicznej, jak również portalu Emp@tia, PUE ZUS i ePUAP. Przyjrzyjmy się tym trzem ostatnim możliwościom.

Portal Emp@tia
To nowy kanał komunikacji z administracją publiczną. Dotąd ten system umożliwiał składanie wniosków przez internet między innymi o przyznanie pomocy społecznej. Od 1 kwietnia - również o świadczenie wychowawcze. Ale by móc z niego skorzystać, potrzebujesz tzw. profilu zaufanego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Szczegóły sprawdź na: empatia.mrpips.gov.pl

PUE ZUS
To Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Udostępnia on-line dane zapisane na kontach w ZUS-ie, daje możliwość generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków.
Jeśli chcesz złożyć wniosek za pomocą PUE ZUS , musisz mieć założone konto. Szczegóły znajdziesz na stronie zus.pl

ePUAP
To skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Poprzez nią można załatwić elektronicznie wiele spraw urzędowych. Ale jeśli chcesz złożyć wniosek o świadczenie za pomocą platformy ePUAP, potrzebujesz profilu zaufanego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego. Jak go założyć, sprawdzisz na platformie epuap.gov.pl

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadziła nowe świadczenie w systemie wsparcia rodzin z dziećmi - świadczenie wychowawcze.
123RF Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadziła nowe świadczenie w systemie wsparcia rodzin z dziećmi - świadczenie wychowawcze.

Co trzeba wiedzieć o „Rodzinie 500+”
Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadziła nowe świadczenie w systemie wsparcia rodzin z dziećmi - świadczenie wychowawcze. Przysługuje w wysokości 500 złotych miesięcznie na:

Pierwszym dzieckiem w rozumieniu przepisów jest jedyne lub najstarsze w rodzinie w wieku do 18. roku życia.

Nie zawsze to będzie jednak 500 złotych! A to dlatego, że świadczenie jest podzielne. Przysługuje w kwocie niższej niż 500 zł tylko w trzech przypadkach:

Ile jest czasu na złożenie wniosku
Do programu „Rodzina 500+” można dołączyć w każdym momencie. Ale tylko w przypadku złożenia wniosku w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia programu w życie - to jest od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 roku włącznie - prawo do świadczenia wychowawczego na podstawie tego wniosku ustala się od 1 kwietnia 2016 roku. Na rozpatrzenie druku złożonego w tym okresie urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej mają 3 miesiące, licząc od daty złożenia kompletnego, prawidłowego wniosku. Świadczenie otrzymamy z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 roku.
Powyższe zasady obowiązują tylko w przypadku złożenia wniosku w okresie od 1 kwietnia 2016 roku do 1 lipca 2016 roku! Po tym okresie pieniądze, jeśli się nam należą, też dostaniemy - tyle że już bez wyrównania od kwietnia.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.