Choćby przez płot, ale pójdę i zapalę mamie świeczkę tego dnia - zapewnia nowosolanka. Mieszkańcy są przeciw zamykaniu cmentarzy 1 listopada

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Choćby przez płot, ale pójdę i zapalę mamie świeczkę tego dnia - zapewnia nowosolanka. Mieszkańcy są przeciw zamykaniu cmentarzy 1 listopada

Eliza Gniewek-Juszczak

Czy będzie oficjalny zakaz odwiedzin cmentarzy 1 listopada? Lekarze radzą, aby nie iść tam tego dnia. Ale nowosolanie są przeciw zamykaniu nekropolii w Dniu Wszystkich Świętych. Nie chcą walki z tradycją i nie boją się o swoje zdrowie.

Coraz bliżej Dnia Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją, tego dnia i następnego mieszkańcy gromadzą się na cmentarzach. Co roku przy nekropoliach tworzą się korki. Policjanci kierują ruchem. Miasta wprowadzają dodatkową komunikację dla osób chcących odwiedzić bliskich zmarłych na cmentarzu.

W tym roku jest jednak inaczej. Nakaz zachowania dystansu wywołany pandemią koronawirusa w takich miejscach może być bardzo trudny do realizowania. A lekarze mówią wprost, aby nie iść ani 1 listopada, ani 2 na cmentarz, a wybrać inną datę, tydzień wcześniej lub tydzień później.

Czy cmentarze 1 listopada powinny być zamknięte?

Pytanie o to, czy cmentarze powinny być zamknięte 1 listopada, zapytaliśmy nowosolan. Okazało się, większość osób, które udzieliły odpowiedzi, nie chce takiego zakazu.
A jak Wy uważacie?

[sonda]11749[/sonda]

- Nie powinny być zamknięte, jedynie co poniektórzy powinni zostać zamknięci - stwierdził ostro pan Bartłomiej. Przeciw wprowadzaniu zakazu jest także pani Iwona: - Jeżeli kościoły są otwarte, to dlaczego 1 listopada nie można iść na cmentarz? - zapytała.

Za otwartym cmentarzem opowiedziała się także pani Ewelina. - Ten, co nie chce, żeby był otwarty, to wcale nie musi wychodzić z domu na cmentarz w tym dniu - zasugerowała. - Ja mam dużo bliskich na cmentarzu i nie mam zamiaru w tym dniu palić świeczek w domu, czy na balkonie, bo ktoś zamyka cmentarz, bo skupisko. Wszędzie są skupiska i jakoś ludzie mają to gdzieś. Żałosne to jest.

- W takim dniu zamknięty cmentarz? Powinien być otwarty. Dla naszych najbliższych rodziców trzeba znicz zapalić i chryzantemy postawić na pomniku. To jest Święto Wszystkich Świętych przecież - podkreśliła pani Małgorzata.
Zdaniem pani Anny, skoro nikt nie zamyka sklepów, to dlaczego miałyby być zamykane cmentarze.

Nikt mi nie zabroni zapalić w tym dniu znicza u mojej mamy. Nawet jak bym miała przejść przez płot

- napisała pani Monika.

Głosów przeciwnych zamykaniu nekropolii otrzymaliśmy jeszcze dużo więcej. - Powywracało się w głowach do końca! W sklepach ludzi tłumy, a na bliskich groby nie będzie można iść?! Wstyd za ten naród! - skomentowała inna internautka.

Kiedy iść cmentarz z okazji 1 listopada?

Za zamknięciem cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych opowiedział się pan Lech. - Zdecydowanie TAK. O groby należy dbać cały rok, a nie od święta - podkreślił.

Mogę zapalić znicz w każdy inny dzień. No, ale rozumiem. Polacy zapalają znicze 1 listopada i kochają 14 lutego

- stwierdził pan Paweł.

Jeszcze kilka głosów było za zamknięciem cmentarzy 1 listopada.

- Zazwyczaj największe skupisko ludzi 1 listopada jest na cmentarzu podczas mszy, więc ja bym w tym dniu zrezygnowała z mszy na cmentarzu. Podczas odwiedzin bliskich przez cały dzień nie będzie aż takich skupisk - stwierdziła pani Danuta.
- O zmarłych powinniśmy pamiętać cały rok, a nie tylko 1 listopada! - podsumowała jedna z naszych Czytelniczek.

Eliza Gniewek-Juszczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.