Materiał informacyjny

Chomicze nory w Jaworznie. Brawa za projekt

Fot. UM Jaworzno. To unikalny projekt ochrony chomika europejskiego Fot. UM Jaworzno. To unikalny projekt ochrony chomika europejskiego
Materiał informacyjny

Na terenach Wilkoszyna i Cezarówki w Jaworznie osiedlono kolejnych 50 chomików europejskich.

Chomik europejski jest obecnie najbardziej narażonym na wyginięcie ssakiem Starego Kontynentu. Od lat w akcję ratowania populacji tego gryzonia zaangażowane jest Jaworzno, które w tym zakresie współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra” oraz Egzotarium w Sosnowcu.

Ochrona chomika europejskiego w Jaworznie to pierwszy w Polsce projekt tego typu.

- Głównym celem działań ochronnych jest przeciwdziałanie procesowi wymierania i odbudowa populacji chomika europejskiego w naszym mieście. Projekt ma również za zadanie ochronę rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, ekosystemów polnych oraz aktywizację lokalnej społeczności do działań na rzecz ochrony przyrody - mówią władze gminy.

Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat w Jaworznie osiedlono blisko 250 chomików europejskich. Na kontynuację programu ochrony chomika europejskiego w 2023 roku miasto pozyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Środki te, w wysokości do 81 440,80 zł, stanowią 74,17 proc. całej kwoty zadania. Pozostała część jest finansowana ze środków własnych gminy.

Tu podaj tekst alternatywny
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.