Tomasz Szymczyk

Chomiki w Jaworznie wymierają. Grozi im całkowite wyginięcie. Chomiki z Czech mają im pomóc

W tym roku do Jaworzna przyjechało około trzydziestu chomików spod czeskiego Ołomuńca Fot. A. Kepel/PTOP Salamandra W tym roku do Jaworzna przyjechało około trzydziestu chomików spod czeskiego Ołomuńca
Tomasz Szymczyk

Chomiki w Jaworznie giną. Trzydzieści chomików z terenu Republiki Czeskiej przyjechało w tym roku do Jaworzna. Mają pomóc w uratowaniu populacji tych gryzoni na polach i łąkach w tym mieście.

Wymieranie populacji chomików europejskich obserwowane jest w całej Polsce. W Jaworznie zdecydowano się pomóc tym sympatycznym gryzoniom w przetrwaniu. Od 2014 r. urzędnicy razem z biologami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra” uczestniczą w specjalnym programie. Działania te są dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

- Zauważyliśmy, że populacja chomików drastycznie spada i to w takim tempie, że grozi to ich całkowitym wyginięciem - mówi Marcin Tosza z Wydziału Ochrony Środowiska jaworznickiego Urzędu Miejskiego.

- Stworzyliśmy nowatorski projekt, bo nikt wcześniej na taką skalę gryzoni nie chronił. Były tylko programy poświęcone żubrom czy bobrom. Oba, zresztą, udane. W Jaworznie sytuacja była tragiczna. Doszło do tego, że większość gryzoni to tak naprawdę bracia i siostry - dodaje Marcin Tosza.

- Wzorujemy się na podobnych programach prowadzonych w Europie Zachodniej oraz na naszych doświadczeniach z przywracaniem polskiej przyrodzie innego gryzonia - susła moręgowanego - tłumaczył „Dziennikowi Polskiemu” dr Andrzej Kepel, prezes PTOP „Salamandra” w Poznaniu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.