"Chopin" pojedzie przez Kraków, a Śląsk i Zagłębie później dojadą do stolicy.

Czytaj dalej
Tomasz Szymczyk

"Chopin" pojedzie przez Kraków, a Śląsk i Zagłębie później dojadą do stolicy.

Tomasz Szymczyk

Przewoźnicy wolą Kraków od Katowic? Od grudnia stolica województwa śląskiego straci pierwsze poranne szybkie połączenie kolejowe ze stolicą. Tak przynajmniej wynika z zamieszczonego już w internecie projektu nowego rozkładu jazdy.

Dotychczas połączenie takie zapewniał pociąg Chopin kursujący z Wiednia, Budapesztu i Pragi przez stolicę województwa do Warszawy Wschodniej. Od grudnia jadący przez przejście graniczne w Zebrzydowicach skład w Zabrzegu koło Czechowic-Dziedzic nie skręci w kierunku Katowic, a pojedzie prosto, by do Warszawy dotrzeć przez Kraków zatrzymując się w Czechowicach-Dziedzicach i Oświęcimiu, a w międzyczasie również na stacji Brzeszcze Jawiszowice. Krytycy takiego przetrasowania Chopina wskazują, że to miasto, którego burmistrzem była premier Beata Szydło.

- To przerysowywanie całej sytuacji. Chopin jadąc przez Katowice zatrzymywał się w Pszczynie, więc jadąc przez Kraków może zatrzymać się w Brzeszczach - uważa Jakub Majewski z fundacji ProKolej.

Czesi chcieli czy Czesi stracą?

Nieoficjalnie wśród kolejarzy mówi się też, że decyzja o przetrasowaniu Chopina to bariera dla jednego z czeskich przewoźników, który chce uruchomić tanie bezpośrednie połączenia kolejowe z Pragi do Krakowa. Przewoźnik ten nie dostanie zgody, jeśli przez to zagrożone będzie któreś z istniejących połączeń. A takie będzie funkcjonować właśnie od grudnia.

Spółka PKP Intercity, która na odcinku krajowym odpowiada za „Chopina” tłumaczy tymczasem , że pociąg pojedzie przez Kraków z uwagi m.in. na sugestie kolejarzy z Republiki Czeskiej, a w porze dotychczasowego odjazdu pociągu z Katowic podróżni ze Śląska i Zagłębia będą mieć inne połączenie.

W dalszej części:

 • Międzynarodowe ustalenia w sprawie pociągu
 • Co w zamian za Chopina dostaną pasażerowie i czy pojadą 4 rano?
 • Czy urzędnicy marszałka powalczą o połączenie
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Szymczyk

Dziennikarz i redaktor Dziennika Zachodniego, aktualnie szef działu Śląsk. Piszę o najczęściej o kolei w województwie śląskim oraz historii Śląska i Zagłębia. Lubię spędzać aktywnie czas na rowerze lub na górskich szlakach. Jesienią obowiązkowy punkt tygodnia to grzybobranie. Zapraszam do kontaktu: [email protected], twitter: @SzymczykT

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.