Chór „Halka” zaśpiewał na jubileusz 105-lecia [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. UM Piekary Śląskie / arc.
Iwona Makarska

Chór „Halka” zaśpiewał na jubileusz 105-lecia [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska

Mija 105 lat odkąd chór „Halka” rozpoczął swoją działalność. Chórzyści zaśpiewali podczas jubileuszowego koncertu w filii Miejskiego Domu Kultury w Kozłowej Górze, gdzie znajduje się siedziba zespołu.

Chórzyści „Halki”, jednego z najpopularniejszych chórów w regionie, na scenie występuje już 105 lat. Koncert jubileuszowy odbył się 11 listopada o godz. 18 w filii Miejskiego Domu Kultury w Kozłowej Górze, siedzibie grupy.

Porozmawialiśmy z chórzystami. Dla niektórych śpiewanie to pasja, która towarzyszy im niemal całe życie. Tak jak Antoniemu Musialikowi, który z chórem związany jest już od 65 lat.

- „Halka” to dla mnie mnóstwo pięknych wspomnień. Właśnie z chórem pierwszy raz w życiu jechałem pociągiem, co było niesamowitym przeżyciem. Występowaliśmy wtedy w Zawierciu. Miałem 16 lat - wspomina z uśmiechem teraz już 81-letni chórzysta.

- Lubię śpiewać, zwłaszcza pieśni sakralne. Śpiewałem wcześniej w innym chórze. Postanowiłem przyjść jednak do „Halki”. Tutaj jest wspaniała atmosfera. Skusiły mnie też wyjazdy zagraniczne na koncerty - dołącza się Marcin Jurkowski, w chórze najkrócej, bo dopiero od roku.

Koncert jubileuszowy chóru składał się z dwóch części: ludowej i rozrywkowej - usłyszeliśmy takie utwory jak m.in. „Yesterday” zespołu The Beatles, czy „Aux Champs Elysees”, piosenkę, którą śpiewał Joe Dassin.

- Kiedy chce się dyrygentowi pracować, to chce się też chórzystom. W śpiewanie trzeba włożyć serce - wyjaśnia Nina Guzy, dyrygent chóru. - Każda próba jest wyzwaniem. Na początku jest praca nad utworem, później ćwiczenie go, następnie motywacja do koncertu. Dyrygent i chór muszą współgrać - wtedy jest dobrze i można osiągnąć sukces - mówi.

Przypomnijmy, że chór „Halka” powstał 11 listopada 1911 roku z inspiracji Franciszka Zająca, który był też pierwszym jego prezesem. Skupiał prawie całą miejscową młodzież. Mimo zawirowań w okresie zaborów, chór rozwijał się. W czasie II wojny światowej działalność chóru zawieszono. W marcu 1945 r. reaktywowano działalność chóru „Halka”.

W 1949 r. została utworzona przy chórze sekcja taneczna i kapela ludowa, a chór przekształcił się w Zespół Pieśni i Tańca. Od 1980 roku zespół prowadzi tylko działalność chóralną.

W chórze śpiewa dziś 45 osób. Najmłodsi z chórzystów mają 26, a najstarsi - 81 lat. Od 2013 chórem dyryguje Nina Guzy, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Prezesem „Halki” już od wielu lat jest Joanna Naczyńska.

- Obchodzenie jubileuszu stało się już tradycją. To pewnego rodzaju mobilizacja do przygotowania czegoś nowego i zaskakującego dla naszych wiernych słuchaczy - mówi prezes „Halki”.

„Halka” posiada ogromny repertuar pieśni świeckich i kościelnych oraz ludowych. Artyści koncertują w kraju i za granicą. Współpracują z chórami, m.in. z Włoch i z Francji. Mają na koncie wiele sukcesów. Odebrali m.in. Złoty Krzyż Zasługi i Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a także XXI Międzynarodową Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice im. Stanisława Moniuszki.

Iwona Makarska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.