Chór „Halka” zaśpiewał na jubileusz 105-lecia [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. UM Piekary Śląskie / arc.
Iwona Makarska

Chór „Halka” zaśpiewał na jubileusz 105-lecia [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska

Mija 105 lat odkąd chór „Halka” rozpoczął swoją działalność. Chórzyści zaśpiewali podczas jubileuszowego koncertu w filii Miejskiego Domu Kultury w Kozłowej Górze, gdzie znajduje się siedziba zespołu.

Chórzyści „Halki”, jednego z najpopularniejszych chórów w regionie, na scenie występuje już 105 lat. Koncert jubileuszowy odbył się 11 listopada o godz. 18 w filii Miejskiego Domu Kultury w Kozłowej Górze, siedzibie grupy.

Porozmawialiśmy z chórzystami. Dla niektórych śpiewanie to pasja, która towarzyszy im niemal całe życie. Tak jak Antoniemu Musialikowi, który z chórem związany jest już od 65 lat.

- „Halka” to dla mnie mnóstwo pięknych wspomnień. Właśnie z chórem pierwszy raz w życiu jechałem pociągiem, co było niesamowitym przeżyciem. Występowaliśmy wtedy w Zawierciu. Miałem 16 lat - wspomina z uśmiechem teraz już 81-letni chórzysta.

- Lubię śpiewać, zwłaszcza pieśni sakralne. Śpiewałem wcześniej w innym chórze. Postanowiłem przyjść jednak do „Halki”. Tutaj jest wspaniała atmosfera. Skusiły mnie też wyjazdy zagraniczne na koncerty - dołącza się Marcin Jurkowski, w chórze najkrócej, bo dopiero od roku.

Koncert jubileuszowy chóru składał się z dwóch części: ludowej i rozrywkowej - usłyszeliśmy takie utwory jak m.in. „Yesterday” zespołu The Beatles, czy „Aux Champs Elysees”, piosenkę, którą śpiewał Joe Dassin.

- Kiedy chce się dyrygentowi pracować, to chce się też chórzystom. W śpiewanie trzeba włożyć serce - wyjaśnia Nina Guzy, dyrygent chóru. - Każda próba jest wyzwaniem. Na początku jest praca nad utworem, później ćwiczenie go, następnie motywacja do koncertu. Dyrygent i chór muszą współgrać - wtedy jest dobrze i można osiągnąć sukces - mówi.

Przypomnijmy, że chór „Halka” powstał 11 listopada 1911 roku z inspiracji Franciszka Zająca, który był też pierwszym jego prezesem. Skupiał prawie całą miejscową młodzież. Mimo zawirowań w okresie zaborów, chór rozwijał się. W czasie II wojny światowej działalność chóru zawieszono. W marcu 1945 r. reaktywowano działalność chóru „Halka”.

W 1949 r. została utworzona przy chórze sekcja taneczna i kapela ludowa, a chór przekształcił się w Zespół Pieśni i Tańca. Od 1980 roku zespół prowadzi tylko działalność chóralną.

W chórze śpiewa dziś 45 osób. Najmłodsi z chórzystów mają 26, a najstarsi - 81 lat. Od 2013 chórem dyryguje Nina Guzy, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Prezesem „Halki” już od wielu lat jest Joanna Naczyńska.

- Obchodzenie jubileuszu stało się już tradycją. To pewnego rodzaju mobilizacja do przygotowania czegoś nowego i zaskakującego dla naszych wiernych słuchaczy - mówi prezes „Halki”.

„Halka” posiada ogromny repertuar pieśni świeckich i kościelnych oraz ludowych. Artyści koncertują w kraju i za granicą. Współpracują z chórami, m.in. z Włoch i z Francji. Mają na koncie wiele sukcesów. Odebrali m.in. Złoty Krzyż Zasługi i Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a także XXI Międzynarodową Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice im. Stanisława Moniuszki.

Iwona Makarska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.