Chorzów: Alstom z nową halą, w której powstają pociągi dla Holandii

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
tos

Chorzów: Alstom z nową halą, w której powstają pociągi dla Holandii

tos

Alstom Konstal realizuje obecnie 19 projektów dla krajów z Europy, Azji, Afryki i Australii. W czwartek oficjalnie otwarto tutaj nową halę, w której produkowane są wagony pociągów nowej generacji dla kolei holenderskich.

Chorzowska fabryka dostarczy 79 składów Coradia Stream Alstom spółce Nederlandse Spoorwegen - holenderskiemu odpowiednikowi Polskich Kolei Państwowych. Pierwsze pociągi zostaną dostarczone w styczniu 2020 roku. Składy będą mieć pięć lub osiem wagonów. W 2021 roku pociągi będą kursować w ramach holenderskiej sieci krajowej na linii dużych prędkości na odcinku Amsterdam-Rotterdam-Breda, a w 2022 roku w korytarzu Haga-Eindhoven. Łączna wartość kontrak-tu wynosi ponad 800 milionów euro, a umowa zakłada możliwość zwiększenia produkcji.

- Nowa linia stanowi część naszego ambitnego programu inwestycyjnego, którego realizację rozpoczęliśmy w zakładzie w Chorzowie, jednym z flagowych obiektów Alstomu - podkreślał Gian Luca Erbacci, starszy wiceprezes Alstomu na Europę. - Kiedy byłem tutaj pierwszy raz, nie było tu takich inwestycji. Teraz mogę powiedzieć, że zakład w Chorzowie jest naszym wiodącym zakładem. Mamy tutaj najbardziej nowoczesne ze wszystkich zakładów Alstomu wyposażenie - dodał.

Na nowej linii montażowej zastosowane zostały najnowocześniejsze technologie i procesy, które mają poprawić wydajność oraz ograniczyć czas produkcji. W tej nowoczesnej hali montażowej o powierzchni 6500 m2 znajduje się dwadzieścia stanowisk roboczych umożliwiających przeprowadzenie pełnego procesu produkcji, od czynności poprzedzających montaż, poprzez montowanie okablowania oraz wyposażenia wewnętrznego. Spawanie i montowanie karoserii, lakierowanie oraz kontrola końcowa odbywają się w oddzielnych halach. W różnych europejskich oddziałach Alstomu w projekt budowy pociągów ICNG zaangażowanych jest obecnie ponad 500 pracowników, z których 110 pracuje na nowej linii montażowej w Chorzowie. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby każdego dnia pracy produkować jeden wagon.

- Gratuluję Alstomowi oraz pracownikom zakładu w Chorzowie otwarcia nowej hali montażowej, która jest gotowa do rozpoczęcia montażu nie tylko pociągów Coradia Stream dla NS, ale także do realizacji wielu innych przyszłych projektów - mówi Roel Okhuijsen, dyrektor NS ds. nowego taboru szynowego.

Nowe pociągi Intercity łączą w sobie najnowsze technologie, zapewniając wysoki komfort pasażerom i obsłudze NS. Znajdują się w nich przestronne i dobrze oświetlone obszary wielofunkcyjne: do czytania, odpoczynku, z miejscami na wózki inwalidzkie i rowery. Przewidziano w nich również toalety dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Pociągi wyposażone są w sieć Wi-Fi, gniazdka elektryczne oraz oświetlenie LED. Zastosowano w nich rozwiązania ułatwiające przepływ pasażerów i wyposażono je w dynamiczny system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym. Wszystkie wagony wyposażone są w kamery, mające na celu podniesienie bezpieczeństwa pasażerów i załogi.

W zakładzie w Chorzowie realizowanych jest obecnie 19 projektów dla 10 krajów w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Australii. Cała produkcja trafia na eksport. Fabryka zatrudnia ponad 1500 osób.

tos

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.