Chorzów: Alstom z nową halą, w której powstają pociągi dla Holandii

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
tos

Chorzów: Alstom z nową halą, w której powstają pociągi dla Holandii

tos

Alstom Konstal realizuje obecnie 19 projektów dla krajów z Europy, Azji, Afryki i Australii. W czwartek oficjalnie otwarto tutaj nową halę, w której produkowane są wagony pociągów nowej generacji dla kolei holenderskich.

Chorzowska fabryka dostarczy 79 składów Coradia Stream Alstom spółce Nederlandse Spoorwegen - holenderskiemu odpowiednikowi Polskich Kolei Państwowych. Pierwsze pociągi zostaną dostarczone w styczniu 2020 roku. Składy będą mieć pięć lub osiem wagonów. W 2021 roku pociągi będą kursować w ramach holenderskiej sieci krajowej na linii dużych prędkości na odcinku Amsterdam-Rotterdam-Breda, a w 2022 roku w korytarzu Haga-Eindhoven. Łączna wartość kontrak-tu wynosi ponad 800 milionów euro, a umowa zakłada możliwość zwiększenia produkcji.

- Nowa linia stanowi część naszego ambitnego programu inwestycyjnego, którego realizację rozpoczęliśmy w zakładzie w Chorzowie, jednym z flagowych obiektów Alstomu - podkreślał Gian Luca Erbacci, starszy wiceprezes Alstomu na Europę. - Kiedy byłem tutaj pierwszy raz, nie było tu takich inwestycji. Teraz mogę powiedzieć, że zakład w Chorzowie jest naszym wiodącym zakładem. Mamy tutaj najbardziej nowoczesne ze wszystkich zakładów Alstomu wyposażenie - dodał.

Na nowej linii montażowej zastosowane zostały najnowocześniejsze technologie i procesy, które mają poprawić wydajność oraz ograniczyć czas produkcji. W tej nowoczesnej hali montażowej o powierzchni 6500 m2 znajduje się dwadzieścia stanowisk roboczych umożliwiających przeprowadzenie pełnego procesu produkcji, od czynności poprzedzających montaż, poprzez montowanie okablowania oraz wyposażenia wewnętrznego. Spawanie i montowanie karoserii, lakierowanie oraz kontrola końcowa odbywają się w oddzielnych halach. W różnych europejskich oddziałach Alstomu w projekt budowy pociągów ICNG zaangażowanych jest obecnie ponad 500 pracowników, z których 110 pracuje na nowej linii montażowej w Chorzowie. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby każdego dnia pracy produkować jeden wagon.

- Gratuluję Alstomowi oraz pracownikom zakładu w Chorzowie otwarcia nowej hali montażowej, która jest gotowa do rozpoczęcia montażu nie tylko pociągów Coradia Stream dla NS, ale także do realizacji wielu innych przyszłych projektów - mówi Roel Okhuijsen, dyrektor NS ds. nowego taboru szynowego.

Nowe pociągi Intercity łączą w sobie najnowsze technologie, zapewniając wysoki komfort pasażerom i obsłudze NS. Znajdują się w nich przestronne i dobrze oświetlone obszary wielofunkcyjne: do czytania, odpoczynku, z miejscami na wózki inwalidzkie i rowery. Przewidziano w nich również toalety dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Pociągi wyposażone są w sieć Wi-Fi, gniazdka elektryczne oraz oświetlenie LED. Zastosowano w nich rozwiązania ułatwiające przepływ pasażerów i wyposażono je w dynamiczny system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym. Wszystkie wagony wyposażone są w kamery, mające na celu podniesienie bezpieczeństwa pasażerów i załogi.

W zakładzie w Chorzowie realizowanych jest obecnie 19 projektów dla 10 krajów w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Australii. Cała produkcja trafia na eksport. Fabryka zatrudnia ponad 1500 osób.

tos

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.