Olga Krzyżyk

Chorzów: planetarium, ale i Śląski Park Nauki. Wkrótce zacznie się remont Planetarium Śląskiego

Chorzów: planetarium, ale i Śląski Park Nauki. Wkrótce zacznie się remont Planetarium Śląskiego Fot. Karol Kosz
Olga Krzyżyk

Budynek Planetarium Śląskiego jest obecnie zamknięty dla zwiedzających. Wkrótce rozpocznie się wielka przebudowa. Ponowne otwarcie planowane jest pod koniec 2020 roku.

Planetarium Śląskie całkowicie się zmieni. Obecnie trwają ostatnie procedury wyboru generalnego wykonawcy przebudowy i modernizacji budynku chorzowskiego Planetarium. Po zakończeniu prac obiekt zyska 2,5 tysiąca metrów kwadratowych, z czego większość nowych pomieszczeń będzie znajdowała się pod ziemią. Sama jednostka zyska też nową nazwę: Planetarium - Śląski Park Nauki.

W nowych pomieszczeniach będą znajdować się m.in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna przedstawiająca w nowoczesny sposób zagadnienia z sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. W planach jest wybudowanie m.in. specjalnego pokoju klimatycznego, gdzie samemu będzie można sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.

- Przygotowaliśmy już scenariusz symulacji lotu kosmicznego. Prawdopodobnie będzie to pięć stanowisk, które będą pokazywały lot suborbitalny oraz spotkanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną - zdradza Jarosław Juszkiewicz z Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Tuż przy Planetarium wybudowana zostanie wieża widokowa. Zmiany przejdzie też główna sala projekcyjna w zabytkowym budynku. Wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata, obecnie jest rozebrany na części i schowany w skrzyniach. Trafi na ekspozycję w nowym Planetarium - Śląskim Parku Nauki. Zastąpi go nowy system, który będzie składał się z dwóch elementów.

- Pierwszy to system optyczny, za pomocą którego prezentowane będą gwiazdy. Z kolei drugi z elementów to szereg projektorów cyfrowych, które będą działały w rozdzielczości 8K, przy pomocy których wyświetlane będą inne elementy na sferycznym ekranie - wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz.

Obecnie Planetarium jest zamknięte. Pracownicy prowadzą zajęcia edukacyjne w innym budynku w Parku Śląskim, w tak zwanym Gołębniku. W szkołach wykorzystują też planetarium mobilne, które pozwala na przeprowadzenie lekcji pod sferycznym niebem.

Całkowita wartość przebudowy Planetarium to ponad 98 milionów złotych, z czego 82,5 miliona zł to dofinansowanie ze środków unijnych.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.