Olga Krzyżyk

Chorzów: Planetarium-Śląski Park Nauki będzie gotowy w 2021 roku

Głównym wykonawcą modernizacji i rozbudowy Planetarium Śląskiego jest firma Budimex Fot. Marzena Bugała-Azarko Głównym wykonawcą modernizacji i rozbudowy Planetarium Śląskiego jest firma Budimex
Olga Krzyżyk

Trwa modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Budynek zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych.

Trwa modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Budynek zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. Większa jego część będzie się mieścić pod ziemią. W ten sposób powstanie Planetarium - Śląski Park Nauki.
Początkowo planowano, że inwestycja zostanie zakończona pod koniec 2020 roku. Już wiadomo, że termin ten został przesunięty. Nowy harmonogram prac przewiduje, że zakończenie będzie w 2021 roku. Ma to związek z faktem, że dofinansowanie unijne na modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego trzeba rozliczyć do końca 2021 roku.

Przypomnijmy, że głównym wykonawcą modernizacji i rozbudowy Planetarium Śląskiego jest firma Budimex. Wykonawca, wkrótce po podpisaniu umowy wystąpił o wydłużenie terminu realizacji zadania o osiem miesięcy. Ostatecznie przedłużono termin zakończenia inwestycji na 2021 rok. Na jakim jednak obecnie etapie są prace budowlane?

– Zakończyły się prace polegające na rozbiórkach w starym budynku Planetarium Śląskiego. Teraz robotnicy kładą tam nowe tynki i sufity – wyjaśnia Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

– Trwa też palowanie, czyli umieszczanie betonowych pali na głębokość kilkunastu metrów wokół starego budynku. Pale mają zabezpieczyć zabytkowy budynek przed obsunięciem podczas wykonywania głębokich wykopów pod powstające pomieszczenia rozbudowanego planetarium. Były niewielkie opóźnienia w pracach ze względów na skały w glebie, jednak teraz prace idą zgodnie z nowym harmonogramem – dodaje Stefan Janta.

O Planetarium Śląskim dyskutowali w poniedziałek, 10 lutego, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, którzy głosowali nad zmianą w Wieloletniej Perspektywie Finansowej Województwa Śląskiego w kwestii przesunięć finansowych związanych z modernizacją Planetarium. Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, mówiła m.in. o potrzebie zabezpieczenia obsługi prawnej tej inwestycji na lata 2020-2021 pół miliona złotych.

– Obecnie współpraca z wykonawca jest prowadzona w dobrej atmosferze. Jak będzie na końcu? Tego nikt nie przewidzi, dlatego tak ważna jest kwestia obsługi prawnej – podkreślała w trakcie sesji Izabela Domagała.

Ostatecznie radni przyjęli projekt tej uchwały. Dodajmy, że całkowita wartość przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego to ponad 98 milionów złotych.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.