Ci, którzy mają wody pod dostatkiem nie szanują jej

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Ci, którzy mają wody pod dostatkiem nie szanują jej

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Susza na polach, w rzekach i kranach. Czy grozi nam klęska żywiołowa z powodu braku opadów? Tomasz Gągulski z Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Krakowie apeluje: nie marnujmy wody!

Polska wysycha?
Spadek ilości opadów atmosferycznych, który ostatnio obserwujemy, ma niebagatelne znaczenie. Jednak stwierdzenie, że Polska wysycha jest tezą na wyrost. Susze były, są i będą.

Niemniej jednak rzeki wysychają. Co jest przyczyną?
Niskie stany rzek to proces cykliczny. Działo się już to wcześniej i teraz też się dzieje. Ostatnio taką dużą niżówkę, czyli suszę mieliśmy w 1992 roku. Wówczas susza sięgnęła nawet głębokich poziomów wodonośnych. Potem mieliśmy okresy mokre, pamiętamy powodzie z 1997 roku. Przyczyną niskich stanów wody w rzekach są po prostu niskie opady atmosferyczne zarówno latem jak i zimą.

Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego Polaka rocznie przypada około 1600 metrów sześciennych wody. Tymczasem przeciętny Europejczyk ma jej do dyspozycji niemal 2,5 raza więcej. Czy to oznacza, że w Polsce brakuje wody do picia?
Raczej nie powinno zabraknąć. Fakt, że inne kraje europejskie mają więcej wody nie oznacza, że u nas będzie jej brakowało. Wszystko zależy od tego, ile jej potrzebujemy. W Polsce mamy dość znaczne zasoby wód podziemnych, które są wykorzystywane w niewielkim procencie. Możemy mówić, że pobieranych jest około 20 proc. tych zasobów. To oznacza, że 80 proc. jest w rezerwie. Pozostaje kwestia ich ujęcia.

Możemy spać spokojnie?

Czytaj więcej:

 • co jest przyczyną suszy?
 • czy musimy się obawiać? 
 • jak się bronić?
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.