Ci prezydenci już wygrali. Co teraz zrobią? Trzymamy za słowo

Czytaj dalej
Fot. Karina Trojok
Agata Pustułka

Ci prezydenci już wygrali. Co teraz zrobią? Trzymamy za słowo

Agata Pustułka

Wielu prezydentów miast województwa śląskiego w brawurowy sposób zapewniło sobie pracę na kolejną, tym razem pięcioletnią kadencję. Wśród zwycięzców w pierwszej turze mamy zarówno wieloletnich prezydentów miasta, jak Zygmunt Frankiewicz z Gliwic czy Andrzej Dziuba z Tychów. Są też tacy, którzy rządzili dopiero jedną kadencję, a mieszkańcy dali im kredyt zaufania na kolejne lata. To np. Arkadiusz Chęciński z Sosnowca czy Sława Umińska-Duraj z Piekar Śląskich. Czym zajmą się w tej kadencji? Sprawdziliśmy.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, 57 proc. poparcia, Forum Samorządowe

Faworyt poprzedniego wieloletniego prezydenta miasta Piotra Uszoka, namaszczony przez niego na następcę, zostawił mocno w tyle całą konkurencję. Skład kontrkandydatów raczej sprawiał, że będzie to oczywiste zwycięstwo, choć w niektórych sondażach dawano Krupie wygraną dopiero w drugiej turze. Krupa jest prezydentem głównego miasta metropolii, dlatego też jest często bohaterem materiałów prasowych, nie zawsze przychylnych. Jak widać jednak przekonał mieszkańców swoją postawą. Poza tym zdanie Piotra Uszoka wciąż się liczy. W ciągu najbliższych pięciu lat Krupa chce się skupić na rozwoju miasta. Zamierza walczyć ze smogiem i wspierać seniorów, przełamać niekorzystne trendy demograficzne w Katowicach i powstrzymać zalew aut w centrum. - Zależy mi na podniesieniu jakości życia w mieście - mówi. To jego druga kadencja.

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, 73 proc. poparcia, Koalicja dla Gliwic

To jeden z najbardziej doświadczonych i popularnych prezydentów miast. Otrzymał poparcie Koalicji Obywatelskiej, ale wygrałby i bez niego. Ceni sobie pracowitość i dlatego, jak mówi, zamierza wciąż w tym samym tempie, z taką samą konsekwencją pracować na rzecz Gliwic. - Gliwiczanie wybrali koncepcję rozwoju miasta według mojej wizji, czy dali wyraz w tak liczbym poparciu. Dla mnie liczy się rzetelna praca na rzecz miasta. To jego piąta kadencja!

Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, 75,7 proc. poparcia, KWW Andrzeja Dziuby

Kolejny wieloletni prezydent cieszący się od lat zaufaniem i poparciem wyborców. Choć swego czasu przebąkiwał, że nie wystartuje, na szczęście zmienił zdanie. W Tychach nie było lepszego kandydata, a mieszkańcy widzą, jak miasto zmienia się, nowocześnieje i bryluje w rankingach, jeśli chodzi o wysoki poziom jakości życia. Większe inwestycje w Tychach już są zrealizowane. Prezydent Dziuba chce mocno wesprzeć szpital, by odzyskał dawną rangę oraz upiększać miasto. To jego piąta pełna kadencja.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika , 61,1 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska

Cztery lata temu wiele osób zadawało sobie pytanie, kim jest Piotr Kuczera. Dziś nikt nie ma wątpliwości. Jego atuty to młodość, energia i pracowitość. - W najbliższym czasie podejmę pracę nad projektami, które już w mieście są rozpoczęte, jest także kilka nowych idei, np. budowa hospicjum. Myślę, że projekt „Rybnik w budowie” będzie stopniowo realizowany, jest sporo pomysłów, które fizycznie będą powstawały na terenie miasta. Ważna jest też współpraca z innymi prezydentami miast w zakresie Subregionu Zachodniego. Chcemy miasta, które będzie się rozwijać, chcemy być w tym głównym nurcie względów europejskich. To jego druga kadencja.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.