Cieszyn: Lądowisko na dachu Szpitala Śląskiego działa. To najwyżej położone w Polsce lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Koszt: 7 mln zł

Czytaj dalej
Fot. FOT. Materiały Prasowe
Andrzej Drobik

Cieszyn: Lądowisko na dachu Szpitala Śląskiego działa. To najwyżej położone w Polsce lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Koszt: 7 mln zł

Andrzej Drobik

Na dachu cieszyńskiego Szpitala Śląskiego mogą już lądować śmigłowce służb ratowniczych. Placówka zdążyła z budową w czasie przewidzianym ustawą, w Cieszynie ciągle będzie mógł zatem działać Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Szpital Śląski w Cieszynie ukończył budowę lądowiska na dachu pawilonu łóżkowego, na którym będą mogły lądować śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jak zapewniają władze cieszyńskiego szpitala, to jedna z najważniejszych inwestycji w historii tej placówki, dzięki której staje się jednym z najnowocześniejszych w tym zakresie szpitali w Polsce.

– Szpital Śląski w Cieszynie, w myśl przepisów, do końca 2020 roku musi dysponować lądowiskiem. Udało nam się z sukcesem zrealizować tę ważną inwestycję w terminie. Lądowisko daje możliwość niesienia natychmiastowego ratunku pacjentom, którzy będą transportowani bezpośrednio do SOR, gdzie uzyskają pomoc w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Zyskane dzięki temu cenne minuty mogą decydować o życiu pacjenta – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia nałożonymi na wszystkie szpitale posiadające Szpitalne Oddziały Ratunkowe, Szpital Śląski w Cieszynie został zobowiązany do wybudowania lądowiska dla helikopterów. Gra była warta świeczki, bez lądowiska cieszyńska placówka musiałaby zamknąć SOR, obsługujący niemal 33 tys. pacjentów rocznie i przekształcić go w izbę przyjęć, tracąc kwotę 5,5 mln złotych rocznie ze swojego budżetu. Koszt budowy lądowiska i doposażenia SOR to 7 mln 400 tys. zł. Niecałe 3 mln 100 tys. zł to środki pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z kolei z budżetu państwa uzyskano blisko 1,5 mln zł.

Co ciekawe, inwestycja zbiegła się z faktem stacjonowania w Beskidach śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowe-go. Lotnisko w Kaniowie będzie przez najbliższy rok bazą LPR na Śląsku. Właśnie podpisano umowę w tej sprawie między LPR a Bielskim Parkiem Technologicznym Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.