Cieszyn: "Szlakiem cieszyńskiego tramwaju" - razem z Czeskim Cieszynem szykuje się nowy produkt turystyczny. Przebudowa Głębokiej i Zamkowej

Czytaj dalej
Fot. UM Cieszyn
Łukasz Klimaniec

Cieszyn: "Szlakiem cieszyńskiego tramwaju" - razem z Czeskim Cieszynem szykuje się nowy produkt turystyczny. Przebudowa Głębokiej i Zamkowej

Łukasz Klimaniec

Duże zmiany czekają Cieszyn – w ramach projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” nad Olzą pojawi się nowy produkt turystyczny, a przede wszystkim odświeżony i estetycznie uporządkowany Rynek z ulicami Głęboką i Zamkową.

Cieszyn zmienia oblicze, by stać się jeszcze atrakcyjniejszym miastem. Po otwarciu nietuzinkowego Open Air Museum, które zagospodarowało brzegi Olzy po polskiej i czeskiej stronie (są miejsca na ekspozycje, efektowne ławki – tzw. koła czasu), miasto wspólnie z Czeskim Cieszynem podejmuje wyzwanie stworzenie produktu turystycznego. Nawiązując do historii sięga po... tramwaj, jaki nad Olzą kursował od 12 lutego 1911 roku do 4 kwietnia 1921 roku. Była to najkrótsza (miała długość 1793 metrów) i najkrócej działająca linia tramwajowa w Monarchii Austro-Węgierskiej.

Po blisko stu latach od zlikwidowania linii tramwajowej nad Olzą, cieszyński tramwaj wraca w postaci projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”. Projekt zakłada wytyczenie szlaku tramwajowej linii, który po polskiej stronie wyznaczy szyna tramwajowa wkomponowana w nawierzchnię chodników. Wzdłuż niej znajdą się punkty oznaczające historyczne przystanki tramwaju. Uzupełnią je gadżety i pamiątki nawiązujące do cieszyńskich tramwajów.

Ale najważniejszą zmianą jest wpisana w projekt przebudowa ulic Głębokiej i Zamkowej wraz z dawną strażnicą graniczną i cieszyńskiego Rynku.

Ul. Głęboka ma być deptakiem z prawdziwego zdarzenia. Z nową nawierzchnią, zniwelowanymi murkami (by ułatwić dojście do sklepów), bez barier architektonicznych za to z elementami małej architektury i zieleni, bez samochodów, ale z pierwszeństwem ruchu pieszych ma nawiązać do popularnych deptaków, na których w innych miastach koncentruje się życie rozrywkowo-handlowo-usługowe.

Swój wygląd zmieni ulica Zamkowa, przy której w miejscu dawnej strażnicy granicznej znajdzie się transgraniczne centrum informacji. Budynek dawnej strażnicy granicznej, ma zostać zniwelowany w taki sposób, by odsłonić więcej Wzgórza Zamkowego. Na dachu znajdzie się taras, na który będzie możliwe wejście z poziomu ul. Zamkowej. A poniżej budynku stanie replika tramwaju.

– To wynika z zaleceń konserwatorskich – tłumaczy Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna. – Były koncepcje, by taki wagon stanął gdzie indziej, na przykład w rejonie Rynku, ale konserwator nie wyraził na to zgody – dodaje.

Wreszcie Rynek zyska nowy, bardziej uporządkowany wygląd – ujednolicone zadaszenia tzw. ogródków piwnych, ruch samochodowy ograniczony do pojazdów z zaopatrzeniem, gustowne ławki, elementy zieleni w donicach, podświetlona fontanna – te elementy nadadzą miejscu nowy blask.

Wizualizacje planowanych zmian w Cieszynie wyglądają efektownie. Prace rozpoczną się od stycznia 2020 r. W projekcie budżetu miasta wpisano 6 mln zł na przebudowę ul. Głębokiej, która zostanie zmodernizowana jako pierwsza. W drugim etapie przebudowana zostanie ul. Zamkowa (koszt to 2,2 mln zł) oraz strażnica graniczna (7,8 mln zł). Trzecim etapem będzie modernizacja Rynku (6,7 mln zł). Prace mają potrwać do końca 2021 r. Cały projekt z wytyczonym szlakiem ma być gotowy w czerwcu 2022 r. Całkowity koszt to 24,2 mln zł.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.