Andrzej Drobik

Cieszyn: szpital bez oddziału chirurgii dziecięcej. Brakuje personelu

Cieszyński Szpital Śląski ma problem: oddział chirurgii dziecięcej został czasowo zamknięty Fot. arc Cieszyński Szpital Śląski ma problem: oddział chirurgii dziecięcej został czasowo zamknięty
Andrzej Drobik

Czarne chmury nad cieszyńskim Szpitalem Śląskim – z powodu braku specjalistów, na razie czasowo, znika oddział chirurgii dla dzieci. Co więcej, nie wiadomo, czy w maju oddział zostanie ponownie otwarty.

Dyrekcja ZZOZ w Cieszynie jest zmuszona do zaprzestania udzielania świadczeń zdrowotnych w oddziale chirurgicznym dla dzieci w okresie od 16 lutego do 15 maja 2019 roku. Powodem jest brak personelu lekarskiego – mówi Ewa Herman, rzecznik prasowy cieszyńskie-go szpitala.

Jak przyznaje, brak personelu jest spowodowany faktem, że dwóch lekarzy zatrudnionych w tym oddziale, w tym lekarz kierujący, wypowiedziało umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który upływa 15 lutego tego roku. Dyrekcja szpitala zaczęła szukać nowych lekarzy, ogłoszenia ukazały się w wielu miejscach, ale do tej pory są to poszukiwania nieskuteczne.

– Rekrutacja zarówno na stanowisko lekarza kierującego tym oddziałem, jak również lekarzy, którzy zechcieliby udzielać świadczeń zdrowotnych w tym oddziale, nadal trwa – mówią władze szpitala.

Problemy personalne oddziału chirurgii dziecięcej, a więc teraz także całego szpitala, zrodziły się już jakiś czas temu. Dotychczasowy ordynator oddziału, dr Tomasz Smyła, komentował w mediach swoje odejście. Jak uzasadniał, powodem odejścia z pracy jest brak możliwości dojścia do porozumienia z osobami zarządzającymi szpitalem. Jego sprzeciw budził m.in. problem odmowy znieczulania dzieci przez anestezjologów.

Już teraz szpital kieruje małych pacjentów do innych placówek, które prowadzą oddziały chirurgii dziecięcej, najbliżej są to: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku i Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.

Brak personelu, to jak się okazuje, nie jest jedyny problem cieszyńskiego szpitala. Aby oddział chirurgii dziecięcej mógł być prowadzony, szpital musi posiadać odrębny oddział anestezjologii dla dzieci, a takiego w Cieszynie nie ma. Termin dostosowania się przez podmioty lecznicze do nowych wymagań został wydłużony do 31 grudnia 2021 roku, co oznacza, że cieszyński szpital ma jeszcze trochę czasu, żeby taki oddział utworzyć. Jak jednak przyznaje Ewa Herman, przed szpitalem jest trudny czas na poszukiwanie zarówno kadry lekarskiej, jak i środków finansowych dla zrealizowania warunków funkcjonowania oddziału po 31 grudnia 2021 roku.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.