Andrzej Drobik

Cieszyn: willa Elizy Niemcowej na sprzedaż. To perła moderny i projekt Alfreda Wiedermanna. Potrzebny jest remont budynku

Choć willa przy ul. Miarki 2 wymaga remontu, zachwycają się nią znawcy architektury Fot. UM Cieszyn Choć willa przy ul. Miarki 2 wymaga remontu, zachwycają się nią znawcy architektury
Andrzej Drobik

Cieszyn chce sprzedać jedną z najpiękniejszych modernistycznych willi w mieście: willę Elizy Niemcowej przy Miarki. Dzisiaj miasta nie stać na remont budynku, choć po gwałtownej dyskusji przyszłość willi nie jest wcale pewna.

– Nie pojmuję, dlaczego miasto pozbywa się tego pięknego budynku. który uzyskało poprzez tzw. zasiedzenie. I to w momencie, gdy miasta na całym świecie odzyskują tego typu obiekty przeznaczając je na cele turystyczne i wyznaczając lokalne szlaki moderny (Cieszyn i Czeski Cieszyn też takowy mają). Nie trzeba daleko jechać – przykłady są kilka kilometrów od Cieszyna, w czeskim Zlinie, Brnie, czy odleglejszym Pilźnie – napisał Wojciech Trzcionka z magazynu „Design Alive”.

Chodzi o willę Elizy Niemcowej, która stoi przy ul. Miarki 2 w centrum Cieszyna. Miasto zdecydowało się na wystawienie nieruchomości na sprzedaż, bo nie dysponuje środkami na jej remont. Cena wyjściowa przetargu: mniej niż pół miliona złotych.

Wpis Wojciecha Trzcionki na facebooku został udostępniony w sieci już prawie 500 razy, a w Cieszynie rozpoczęła się dyskusja, co dalej z cieszyńskim modernizmem.

– Willa jest pod miejską ochroną konserwatorską, ale obserwując jak lokalnie „chroniona” jest w ostatnich latach modernistyczna spuścizna miasta, już widzę, jak nowy właściciel ociepla budynek, maluje go na żółto, zrywa przepiękne parkiety i kafle – napisał Trzcionka.

Willa została wzniesiona w latach 1932-1933, zaprojektował ją Alfred Wiedermann, twórca wielu modernistycznych budynków, nie tylko w Cieszynie, ale chociażby w Katowicach, czy Bielsku-Białej.

W dalszej części:

 • Apele o przemyslenie kwestii własności willi
 • Czy urzędnicy rozważają inne opcje?
 • Czy są chętni do kupna zabytku
Pozostało jeszcze 35% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.