Cieszyn. Zobaczcie jak wyglądał dawniej, a jak dziś INTERAKTYWNE ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Jacek Drost

Cieszyn. Zobaczcie jak wyglądał dawniej, a jak dziś INTERAKTYWNE ZDJĘCIA

Jacek Drost

Cieszyński Rynek, ulica Głęboka, Stary Targ czy Wzgórze Zamkowe to miejsca bliskie sercu każdego cieszyniaka, ale nie tylko. Znane są także wielu turystom odwiedzającym to klimatyczne miasto nad Olzą. Zapraszamy na spacer cieszyńskimi ulicami, do zobaczenia pięknych zakamarków Cieszyna. Popatrzcie jak wyglądały na zdjęciach mieszkańców sprzed kilku dekad, a jak wyglądają obecnie.

1. Cieszyńska Wenecja
Dzieje sztucznego kanału jakim jest Młynówka Cieszyńska sięgają najprawdopodobniej XVI wieku. To właśnie ten ciek wodny i niską zabudowę przy nim nazwano Cieszyńską Wenecją. Przez dekady była dzielnicą rzemieślników, zakochanych i meliniarzy. Miejsce jedyne w swoim rodzaju.
2. Hotel Pod Brunatnym Jeleniem
Budynek w którym znajduje się hotel został zbudowany w 1912 roku w miejscu dwóch innych budynków. Został zaprojektowany przez Kiliana Köhlera, wiedeńskiego architekta w stylu wiedeńskiego neobaroku. Stanął w miejscu, gdzie kiedyś mieścił się zajazd Pod Złotą Koroną. Mieszkali w nim m.in. cesarz Józef II i car Aleksander, a także Józef Wybicki, Kazimierz Pułaski i książę Józef Poniatowski ze świtą. Po przebudowie na początku XX wieku zyskał ogrzewanie i elektryczność.
3. Cieszyńskie Podcienia
To jeden z charakterystycznych elementów kamienic znajdujących się przy cieszyńskim Rynku. Na zdjęciu Podcienia przy ratuszu.
4. Ratusz w Cieszynie
Zabytkowy ratusz cieszyński, znajdujący się w narożniku południowej pierzei Rynku i ul. Srebrnej, stanął w miejscu poprzednich budynków ratuszowych, które zostały strawione przez pożary nawiedzające miasto w latach 1552 i 1789. Nowy, klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz zaprojektował Ignacy Chambrez. Budynek został uroczyście oddany do użytku w 1800 r.
5. Rynek w Cieszynie
Obecny Rynek powstał pod koniec XV w. Śladem najstarszej, średniowiecznej zabudowy przyrynkowej są zachowane pod renesansowymi budynkami piwnice przedprożowe. Znajduje się przy nim sporo budynków w stylu klasycystyczno-barokowymi.  Do dziś zachowany jest typowy układ przestrzenny z szerokimi sieniami, często dekorowanymi, sklepieniami kolebkowymi z lunetami, kamiennymi portalami i stropami belkowymi.
6. Studnia Św. Floriana
Studnia z figurą św. Floriana, wykonana w 1777 r. przez Wacława Donaya ze Skoczowa, stoi na cieszyńskim Rynku. Jest pozostałością dawnego wodociągu miejskiego z XVI w. dostarczającego wodę spod Małego Jaworowego.
7. Stary Targ
Stary Targ przy ul. Głębokiej w Cieszynie, uroczy zakątek miasta. Do 1496 roku pełniący ważniejszą funkcję jako rynek miasta, dziś nazywany jest Starym Targiem, przy którym nadal można zakupić świeże warzywa i owoce. To tutaj znajduje się postać Cieszyńskiej Madonny - rzeźba wykonana jest z piaskowca, a sama figura ma prawie naturalną wysokość (123cm).
8. Ulica Głęboka
To jedna z najważniejszych ulic Cieszyna. Łączy ona rynek ze wzgórzem zamkowym. Dziś, podobnie jak dawniej, pełna jest sklepów, kupujących i tych jedynie spacerujących.  Zwana była także ulicą Polską.
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.