Andrzej Drobik

Cieszyński szpital zamknął oddział chirurgii dziecięcej

Cieszyński szpital zamknął oddział chirurgii dziecięcej Fot. Szpital Śląski w Cieszynie
Andrzej Drobik

Oddział Chirurgii Dziecięcej w Cieszynie był zawieszony od lutego, ale nikt nie mówił o jego oficjalnym zamknięciu. Jednak oddziału nie udało się uratować i 15 sierpnia oficjalnie zakończył działalność. Dzieci będą musiały jeździć do sąsiednich szpitali.

Dyrekcja Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie informuje, że w dniu 15 sierpnia 2019 roku kończy działalność oddział chirurgiczny dla dzieci – napisał w oświadczeniu Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Po kilku miesiącach zawieszenia oddziału i próbach znalezienia nowych lekarzy już wiadomo, że nie da się go uratować.
Jednym z głównych powodów likwidacji dziecięcego oddziału chirurgicznego jest właśnie brak lekarzy. Przez dłuższy czas władze szpitala poszukiwały pracowników, jednak te zabiegi skończyły się niepowodzeniem. Teraz władze szpitala wydały decyzję nie o zawieszeniu, ale o zupełnej likwidacji oddziału.

W komunikacie dostępnym na stronie szpitala czytamy, że pacjenci mogą uzyskać pomoc w trzech sąsiednich placówkach, w których czynna jest chirurgia dziecięca. To Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej, SP ZOZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Rybniku oraz Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II SPSK Nr 6 ŚUM w Katowicach.

Problemy oddziału chirurgii dziecięcej w Cieszynie rozpoczęły się już w styczniu tego roku, kiedy z oddziału odszedł ordynator szpitala.
– Zdecydowałem o złożeniu rezygnacji z pracy w tym szpitalu, ponieważ nie widzę możliwości zmian funkcjonowania Oddziału Chirurgii Dziecięcej, a moim zadaniem jest przede wszystkim leczyć – mówił na początku tego roku ówczesny ordynator oddziału chirurgicznego dla dzieci, dr n. med. Tomasz Smyła.

Ewa Herman, rzeczniczka prasowa szpitala wyjaśniała, że szpital poszukuje nowych pracowników. Wtedy działalność oddziału została zawieszona od 16 lutego do 15 maja.

Władze szpitala liczyły, że do tego czasu znajdą lekarzy, którzy zapełniliby etaty. Ostatecznie dyrekcja szpitala 14 sierpnia umieściła informację o likwidacji oddziału już następnego dnia.

Przypomnijmy, że w sierpniu, z powodu remontu, swoją działalność zawiesił również oddział pediatryczny. Dyrekcja zapewnia, że dzieci będą mogły wrócić na oddział po 25 sierpnia, kiedy to remont ma się zakończyć.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.