Ciężarówki nie będą już jeździć środkiem miasta

Czytaj dalej
Fot. GDDKiA
Agata Wolańska

Ciężarówki nie będą już jeździć środkiem miasta

Agata Wolańska

Miasto po latach starań będzie wreszcie miało obwodnicę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła cztery warianty - dwa północne i dwa południowe

- Miasto od dawna starało się o obwodnicę, więc cieszymy się, że są takie plany - mówi burmistrz Strzelec Mateusz Feder.

We wstępnym planie, który przedstawił zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zawarte są cztery warianty obwodnicy. - Ale to dopiero wstępne plany, nie można tego jeszcze nazwać projektem - zaznacza Anna Jakubowska, rzeczniczka zielonogórskiego oddziału GDDKiA.

Dwa z zaproponowanych wariantów pozwalają ominąć miasto od strony południowej. Są dość podobne (patrz: mapa). Pierwszy od strony Gorzowa wjazd miałby znajdować się nieco przed skrzyżowaniem drogi głównej z drogą w kierunku miejscowości Brzozy. Zarówno jeden, jak i drugi wariant uwzględnia przecięcie się z drogą w kierunku Zwierzyna.

Jeśli obwodnica przebiegałaby od północnej strony, wjazdy także znajdowałyby się w okolicach Brzóz. Trasy dwóch północnych wariantów zbiegają się w okolicach Piastowa, gdzie mogłoby powstać skrzyżowanie z tamtejszą drogą w kierunku Barlinka.

- Nie będziemy jako samorząd się upierać, ucieszymy się z każdej obwodnicy, ale sądzimy, że warianty północne są mniej problematyczne - komentuje burmistrz Mateusz Feder. Jak tłumaczy, po północnej stronie miasta jest mniej działek prywatnych. - Inwestor, czyli GDDKiA, będzie miał ułatwione zadanie. A my jako samorząd spotkamy się z mniejszymi protestami społecznymi - dodaje.

- Chyba lepiej zrobić tę obwodnicę od strony Zwierzyna - uważa za to Katarzyna Milkiewicz, która mieszka w centrum Strzelec. - Po pierwsze jest tam stacja kolejowa, a po drugie - dużo lasów, które mogłyby wyciszyć hałas samochodów.

Konsultacje społeczne w tej sprawie jednak dopiero przed nami.

Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.