Cios mamuta w Wodzisławiu Śl. ma 12 tys. lat! [ZDJĘCIA] A gdzie reszta mamuta?

Czytaj dalej
Fot. Muzeum w Wodzisławiu Śl./Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat

Cios mamuta w Wodzisławiu Śl. ma 12 tys. lat! [ZDJĘCIA] A gdzie reszta mamuta?

Arkadiusz Biernat

Cios mamuta w Wodzisławiu Śląskim! Na nietypowe znalezisko natrafiła wczoraj podczas spaceru mieszkanka wodzisławskiej dzielnicy Zawada. Na szczęście nie przeszła obok niego obojętnie. Poinformowała służby i dziś wodzisławscy archeolodzy mogą pochwalić się z odkryciem na skalę światową. Zobaczcie zdjęcia.

Cios mamuta w Wodzisławiu Śl.: Znalezisko może mieć 12 tys. lat!

Cios mamuta został znaleziony wczoraj wieczorem (31 sierpnia) za Rybaczówką w wodzisławskiej Zawadzie.

- Jak zawsze wracałam drogą do domu. Staw był mocno wyschnięty i przykuł moją uwagę. Przyjrzałam się i zobaczyłem, jak kilkanaście centymetrów wystaje - wówczas tego czegoś - nad poziomem wody - relacjonuje Emilia Polok, mieszkanka Zawady.

Znalezisko nie dawało jej spokoju i wezwała pomoc. Po chwili przedmiot przypominający konar drzewa wyciągnięto na brzeg. Świadkowie byli niemal pewni, że to nie element drzewa, a być może kość. Wezwano na miejsce służby, a później pracowników wodzisławskiego Muzeum. Okazało się, że to prawdopodobnie cios mamuta.

- Mamuty wyginęły 12 tysięcy lat temu. Niewykluczone, że ten cios jest jeszcze starszy. Być może w tym miejscu znajdziemy jeszcze więcej podobnych szczątków. Może było tutaj cmentarzysko? To wyjaśnią badania archeologiczne - tłumaczy Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego Muzeum.

Cios mamuta został zabezpieczony folią i przetransportowany do Muzeum. Wkrótce rozpoczną się nad nim badania. W nich uczestniczyć mają m.in. pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Mamuty wymarły pod koniec ostatniej epoki lodowej (u schyłku plejstocenu). Zamieszkiwały głównie rozległe obszary Europy, Ameryki Północnej i północnej Azji.*Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
*Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
*Sosnowiec lepszy od Katowic. Ulica Małachowskiego bardziej zabawowa niż Mariacka
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Gdzie jest Basia, która jako dziecko zaginęła 15 lat temu? Rodzice wciąż szukają

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.