CKE podało terminy egzaminów w przyszłym roku. Najpierw zdaje gimnazjum, potem 8 klasa

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
(ea)

CKE podało terminy egzaminów w przyszłym roku. Najpierw zdaje gimnazjum, potem 8 klasa

(ea)

Egzamin gimnazjalny, następnie ósmoklasisty i zaraz potem Wielkanoc - nawet dwa tygodnie laby mogą mieć uczniowie niektórych szkół. A dyrektorzy głowią się, jak zorganizować pracę podczas sesji.

Harmonogram przyszłorocznej, wiosennej sesji podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Najwcześniej do testów przystąpią uczniowie trzecich klas gimnazjów. Egzamin gimnazjalny odbędzie się nieco wcześniej niż do tej pory, bo w dniach od 10 do 12 kwietnia (od środy do piątku). Uczniowie zaczną od egzaminów z historii i wos oraz języka polskiego. Drugiego dnia napiszą testy z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a trzeciego - z języka obcego. Egzamin gimnazjalny 2019 odbędzie się po raz ostatni, a uczniowie, którzy go napiszą, będą tym samym ostatnimi absolwentami gimnazjów.

Zaraz po weekendzie, w poniedziałek 15 kwietnia rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. Ten z kolei zostanie przeprowadzony po raz pierwszy. Egzamin potrwa trzy dni. Ósmoklasiści zaczną swoje zmagania od języka polskiego. We wtorek przystąpią do egzaminu z matematyki, w środę - z języka obcego.

A potem będą mogli już odpocząć, bo 18 i 19 kwietnia to Wielki Czwartek i Wielki Piątek, a więc dni tradycyjnie już wolne od zajęć dydaktycznych. Młodsi uczniowie mają więc szansę na nawet dwa tygodnie laby - licząc od rozpoczęcia egzaminu gimnazjalnego do wtorku po Wielkanocy, który też jest wolny. Z kolei dla dyrektorów dwa następujące po sobie egzaminy to problem organizacyjny. - Prawdopodobnie wykorzystamy dni wolne, które mamy do dyspozycji - mówi Dariusz Pokrywczyński, dyrektor Zespołu Szkół nr 11 we Włocławku, w skład którego wchodzi SP 11, Przedszkole nr 11 i ostatnie klasy gimnazjalne. - Takie rozwiązanie wprowadzaliśmy do tej pory, aby zapewnić uczniom odpowiednie warunki do zdawania egzaminów. Chodzi zwłaszcza o testy z języka obcego, które młodzież pisze w małych salach. Ponadto nasi nauczyciele, także z klas I-III, zasiadają w komisjach egzaminacyjnych również w innych szkołach, co znacznie ogranicza możliwość zorganizowania zajęć dydaktycznych. Jednocześnie jak zawsze zapewnimy dzieciom opiekę w świetlicy.

- Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że nasz budynek został rozbudowany i możemy tak zorganizować pracę, aby egzaminy przebiegały bez zakłóceń, a jednocześnie odbywały się lekcje - mówi z kolei Leszek Sobieraj, dyrektor Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy (SP 40, XII LO i trzecie klasy gimnazjum). - Dzięki temu nie stracimy tylu dni nauki. W maju czekają nas jeszcze egzaminy maturalne.

Przyszłoroczna matura rozpocznie się w poniedziałek 6 maja egzaminem z języka polskiego. Uczniowie napiszą także obowiązkowo matematykę, język obcy oraz egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Maturzystów obowiązują również dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i obcego.

(ea)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.