Co dziesiąty mieszkaniec aglomeracji łódzkiej w rejestrze dłużników

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polska Press
Alicja Zboińska

Co dziesiąty mieszkaniec aglomeracji łódzkiej w rejestrze dłużników

Alicja Zboińska

Ponad 2,6 mld zł wynoszą długi mieszkańców aglomeracji łódzkiej. W tarapatach jest ponad 90,5 tys. dorosłych zameldowanych w naszej aglomeracji. W całym kraju osoby mieszkające w aglomeracjach mają aż 34 mld zł długów.

Aż 10,4 proc. dorosłych mieszkańców aglomeracji łódzkiej to niesolidni dłużnicy. Daje nam to czwarte miejsce w zestawieniu Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Najgorzej pod tym względem wypadają aglomeracje górnośląska, szczecińska i bydgosko-toruńska. Aż 12,1 proc. dorosłych mieszkańców aglomeracji górnośląskiej trafiło do rejestru dłużników, w przypadku szczecińskiej jest ich 10,7 proc., a bydgosko-toruńskiej 10,5 proc.

Łącznie w finansowych tarapatach jest milion osób z trzynastu polskich aglomeracji, natomiast w całym kraju problemy ma 2,73 mln osób. To jednak w dużych ośrodkach długi są największe, wynoszą prawie połowę wszystkich zobowiązań w kraju.

- Gdy osoby z aglomeracji przestają sobie radzić, to wpadają w większe kłopoty niż rodacy z mniejszych miejscowości - zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. - Średnio na osobę przypada tu 31,8 tys. przeterminowanych zobowiązań wobec 22,3 tys. zł wypadających na mieszkańców mniejszych miejscowości. Wpływają na to głównie kredyty mieszkaniowe. Średnia zaległość z tytułu kredytów hipotecznych w miastach dochodzi do 220 tys. zł, a poza nimi wynosi 121,2 tys.zł.

Podobne różnice dotyczą także kredytów gotówkowych. W mieście średnia zaległość z tego tytułu to niemal 27 tys. zł, a w mniejszych miejscowościach ok. 17,7 tys. zł.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.