Co ma zrobić przedsiębiorca, gdy nadchodzi remont ulicy?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Co ma zrobić przedsiębiorca, gdy nadchodzi remont ulicy?

Jarosław Miłkowski

Przedsiębiorcy, którym remonty dróg odbierają klientów, mogą skorzystać z obniżki. Wielu o tym pewnie nie wiedziało...

- Prace przy torowisku były tu już kilka razy. Utargi były wtedy zerowe. I gdy będą tu robić deptak, będzie tak samo. Tym bardziej, że my już teraz ledwo zipiemy, bo przed laty miasto zgodziło się na galerie handlowe w centrum miasta – mówi Jolanta Perkow¬ska, która od kilkunastu lat prowadzi sklep z odzieżą naprzeciwko Kwadratu.

- Jak będzie tu remont torowiska, to co mam zrobić? Wystawić sprzęt na ulicę?!? – słyszymy od Wandy Borowieckiej, która sklep ze sprzętem RTV AGD prowadzi kilkadziesiąt metrów dalej, bliżej ul. Borowskiego.

Obie panie narzekają na to, że muszą płacić miastu horrendalnie wysokie czynsze. Dziś, gdy jakiś przedsiębiorca chce wynająć lokal miejski pod biznes, to stawka za 1 mkw. w licytacji zaczyna się od 12 zł (handel) i 8 zł (gastronomia), a jeśli lokal nie może znaleźć nabywcy, to w kolejnych przetargach jest obniżana. Tymczasem i Perkowska, i Borowiecka, które podpisały umowę z miastem lata temu, płacą ponad 30 zł/mkw!

W sprawie wysokich czynszów podczas ostatniej sesji rady miasta składali interpelację radni PiS-u. Domagali się oni, by przedsiębiorcom, którzy prowadzą biznes przy remontowanych ulicach, obniżyć czynsz o 50 proc.

- Już o tym pomyśleliśmy – odpowiedział prezydent Jacek Wójcicki. Zarządzenie w sprawie obniżek czynszu podjął 27 lutego 2017 r. Dotychczas skorzystali z niego… zaledwie czterej przedsiębiorcy.

- Obniżki dotyczyły lokali m.in. przy ul. Łokietka, gdzie przez Kawkę była rozkopana droga oraz lokalu przy ul. Walczaka – mówi Maria Góralczyk – Krawczyk, zastępca dyrektora w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej. To właśnie tu trzeba załatwić sprawę (jak? patrz: ramka obok).

W najbliższych miesiącach z ulg skorzystać może spora grupa przedsiębiorców. Dlaczego? Remontów będzie jeszcze więcej . W tym roku powinien rozpocząć się remont torowiska wzdłuż ul. Sikorskiego (na odcinku od urzędu miasta do ul. Jancarza). Na przyszły rok zaplanowana jest przebudowa torowiska na ul. Chrobrego oraz rewitalizacja tutejszego deptaka.

- By obroty w moim sklepie jeszcze bardziej spadły, nie „muszę” czekać do przyszłego roku. Gdy zaczną robić tory na Kostrzyńskiej, to będzie mniej pieszych na Chrobrego, bo ludzie nie będą wysiadać koło Kwadratu. Może więc miasto puściłoby komunikację zastępczą nie przez Kosynierów Gdyńskich, a torowiskiem? – sugeruje Perkowska.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.