Co niszczy Górny Śląsk? Diagnozę przedstawią eksperci

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polskapresse
Marcin Zasada

Co niszczy Górny Śląsk? Diagnozę przedstawią eksperci

Marcin Zasada

Górnictwo? A może właśnie zmierzch epoki wielkiego przemysłu? Globalizacja, problemy demograficzne i słaba kondycja regionalnych elit politycznych? A może pogłębiający się wewnętrzny (nierozumiany na zewnątrz) spór o śląską tożsamość, poczucie śląskiej krzywdy przy niedostatecznej aktywności społecznej mieszkańców? Co z tego wszystkiego najmocniej niszczy współczesny Górny Śląsk?

Dyskusja o tym w sobotę o godz. 11. w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach (ul. Dobrowolskiego 1).
To druga z cyklu pięciu debat, które organizuje MŚ. Pierwsza, zatytułowana „Czy Górny Śląsk istnieje?” odbyła się 17 stycznia. Jutro gośćmi muzeum będą prof. Zbigniew Kadłubek, ceniony regionalista i filolog z Uniwersytetu Śląskiego, red. Jan Dziadul, wytrawny znawca zagadnień związanych ze śląskim przemysłem, publicysta tygodnika „Polityka”, Robert Konieczny, czołowy polski i śląski architekt, szef biura KWK Promes oraz Marta Kudelska, historyk sztuki, menedżerka kultury. Dyskusję poprowadzi Marcin Zasada, dziennikarz Dziennika Zachodniego. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
Kolejne debaty zostały zaplanowane w każdą trzecią sobotę miesiąca: 21 marca („Czy Górny Śląsk jest wyjątkowy?”), 18 kwietnia („Kim jest Ślązak?”) i 16 maja („Co po nas zostaje?”). Każda będzie poświęcona problematyce naszego regionu, rozumianej szeroko w kontekście europejskim, z troską o przeszłość, z myślą o teraźniejszości i z ciekawością tego, co czeka nas w przyszłości. W każdej z dyskusji wezmą udział śląscy naukowcy, publicyści i regionaliści. Będą też goście – specjaliści od historii, społecznych przemian i zjawisk z innych części Polski. Ich spojrzenie i rozumienie śląskiej specyfiki z dalszej perspektywy z pewnością będzie ważnym i interesującym elementem poszczególnych debat.

Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.