Co oznacza Brexit dla Polaków? 400 tys. osób wróci do Polski?

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Co oznacza Brexit dla Polaków? 400 tys. osób wróci do Polski?

Marcin Zasada

Wielka Brytania poza Unią Europejską? Dziś dowiemy się, jak Brytyjczycy głosowali w referendum. Skutki Brexitu liczy Marcin Zasada.

Wczoraj Brytyjczycy decydowali o swojej przyszłości w Unii Europejskiej. Jeszcze zanim odbyło się referendum, wiadomo było, że skutki „Brexitu”, czyli decyzji o opuszczeniu UE przez Zjednoczone Królestwo mogą być groźne, choć przy tym zupełnie nieprzewidywalne i to zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i całej Unii, w tym Polski.

Mieszkanie za czytanie

2 lata - co najmniej tyle (w optymistycznym scenariuszu) potrwałoby fizyczne wychodzenie Wielkiej Brytanii z Unii. Brytyjczycy musieliby na nowo uregulować cały model współpracy z UE. Dotyczyłoby to nie tylko wymiany towarów, ale i np. przepływu ludzi czy pieniędzy.

4,3 tys. funtów rocznie - o tyle, według obliczeń brytyjskiego ministerstwa skarbu zmniejszyłyby się dochody każdego gospodarstwa domowego na Wyspach, gdyby doszło do Brexitu.

8 taką procentową przewagę w ostatnim sondażu na zlecenie „Daily Telegraph” mieli zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Ale już ostatni sondaż pracowni Survey Monkey wskazywał na 1-procentowe prowadzenie sympatyków Brexitu.

17 - mld zł - tyle rocznie płynie do Polski z Wielkiej Brytanii od emigrantów pracujących na Wyspach. Polacy nie tylko wysyłają pieniądze rodzinom, kupują też nad Wisłą nieruchomości.

30 mld funtów - o tyle może spaść wartość eksportu Wielkiej Brytanii w ciągu trzech lat następujących po ewentualnym wyjściu z UE. Z drugiej strony, nawet przy założeniu, że Brytyjczycy wynegocjują z Unią umowę o wolnym handlu, zdecydowanie zmaleje również poziom eksportu polskich firm na Wyspy. Dziś jest on wart 36,6 mld zł.

47 mln osób, a dokładnie: 46 499 537 - tylu Brytyjczyków zarejestrowało się do udziału we wczorajszym referendum. To dane z 382 okręgów wyborczych Wielkiej Brytanii i Gibraltaru. To również o ok. 150 tys. osób więcej niż w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, które wygrała Partia Konserwatywna premiera Davida Camerona.

700 tysięcy - blisko tylu Polaków przebywa w Wielkiej Brytanii (dane GUS). Kraj ten jest też numerem jeden na liście docelowych kierunków emigracji naszych rodaków. Według raportu Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych nawet 400 tys. emigrantów z Polski zostanie zmuszonych do powrotu do ojczyzny. Nie będzie ich obejmować prawo stałego pobytu i mogą mieć trudności z utrzymaniem się na brytyjskim rynku pracy.

Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.