Co podrożeje w 2017 roku

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Edyta Hanszke

Co podrożeje w 2017 roku

Edyta Hanszke

Od stycznia rosną najniższe wynagrodzenia, także za zlecenia, a od marca minimalne emerytury. Ale rosną też stałe wydatki, m.in. za artykuły spożywcze, ubezpieczenie samochodów, media.

O 8 proc. (150 zł) do 2000 zł brutto rośnie od 1 stycznia płaca minimalna. Pracownikowi, zatrudnionemu za taką stawkę, pracodawca wypłaci co miesiąc 1459 zł. Do tego co najmniej 13 zł brutto za godzinę będą musiały od nowego roku otrzymywać osoby zatrudnione na umowy zlecenie. Stawka dotyczy również samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Rozpoczynający pierwszą pracę mają otrzymywać przynajmniej minimalne wynagrodzenia, a nie jak dotychczas 80 proc. tej stawki.

Wzrosną także emerytury: od marca najniższa zamiast 882,56 zł wyniesie 1000 zł. A co się z tym wiąże, wzrośnie też renta socjalna, która - jak zauważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej - tak skokowo nie rosła przez ostatnie lata. Również renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie w tym roku wyższa.

Po stronie wydatków w bilansie polskich i opolskich gospodarstw domowych szykuje się jednak sporo podwyżek. Rosnąć mają ceny prądu, choćby z powodu konieczności modernizacji polskiej energetyki. Analiza stawek, które zostały zatwierdzone pod koniec 2016 roku, pokazuje, że wzrosły ceny za dostarczanie energii, ale spadły za jej wytwarzanie. W ostatecznym rozliczeniu trzyosobowa rodzina - w zależności od firmy, która jej sprzedaje i dostarcza jej prąd - zapłaci od niemal trzech procent mniej do prawie dwóch procent więcej niż dotychczas rocznie.

Ceny gazu dla gospodarstw domowych na razie pozostają bez zmian - trwa ustalanie stawek przez firmy z Urzędem Regulacji Energetyki. Dla przedsiębiorstw te stawki już wzrosły i to nawet o kilkanaście procent, co nie wróży dobrze odbiorcom indywidualnym.

Gminne spółki podnoszą też ceny wody i stawki za odprowadzanie ścieków, np. w Opolu o 50 groszy za m sześc. wody i 91 groszy za m sześc. ścieków.

Już w 2016 roku kierowcy odczuli znaczne podwyżki stawek za obowiązkowego ubezpieczenie OC od aut (w ciągu pół roku średnio o 170 zł). Rok 2017 ma przynieść kolejne podwyżki tych opłat. Więcej będziemy też płacić na stacjach paliw.
Należy się spodziewać także podwyżek cen żywności. Choć ceny owoców i warzyw na koniec ubiegłego roku były niższe niż w 2015, to w nowym roku raczej zapłacimy więcej m.in. za produkty mleczne, jajka, cukier, a co się z tym wiąże - wzrosną ceny słodyczy oraz mięsa i produktów zbożowych.

Według GUS ceny artykułów spożywczych w listopadzie ubiegłego roku były wyższe o 0,1 proc. w porównaniu z październikiem, ale nie zmieniły się w zestawieniu z listopadem 2015 roku. To może wskazywać, że kończy się okres, kiedy ceny nie rosły.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.