Co powinniśmy wiedzieć o UNESCO? [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. SMZT
Tomasz Klyta

Co powinniśmy wiedzieć o UNESCO? [WIDEO]

Tomasz Klyta

Rok 2017 może być przełomowy dla turystyki na Śląsku. Dlaczego? Ponieważ z dużym prawdopodobieństwem w lipcu tego roku doczekamy się pierwszego śląskiego wpisu na listę UNESCO. Tym samym nasz region trafi do katalogów turystycznych z na całym świecie. Możemy być wszyscy dumni - to pewne. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, co tak naprawdę ludzie wiedzą o liście UNESCO. Czy nasza wiedza jest wystarczająca?

Tym, że województwo śląskie znajdzie się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, będziemy się mogli chwalić np. podczas zagranicznych (i nie tylko wycieczek). Kiedy ktoś zada nam pytanie "co macie na Śląsku" bez wahania będziemy mogli odpowiedzieć: UNESCO. Wspaniałe podziemne trasy turystyczne i naziemne pozostałości po tym, jak Tarnowskie Góry były europejską stolicą górnictwa kruszcowego.

Czy jednak będziemy znali więcej szczegółów? W Tarnowskich Górach przeprowadziliśmy sondę społeczną i zapytaliśmy mieszkańców miasta, co tak naprawdę wiedzą o UNESCO. Oto efekty:

Razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przygotowaliśmy dla naszych czytelników niejako kompendium podstawowej wiedzy, jaką należy mieć aby w ogóle na temat UNESCO się wypowiadać.

1. Czym w ogóle jest lista Światowego Dziedzictwa UNESCO?
Jest to lista obiektów dziedzictwa naturalnego i kulturalnego o "wyjątkowej powszechnej wartości". Listę prowadzi komitet UNESCO powołany przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

2. Jakie obiekty znajdują się na liście UNESCO?
Nie sposób wymienić wszystkich. Obecnie na liście znajduje się ponad 1000 obiektów - w tym 14 w Polsce. Do najsłynniejszych należą m.in. Piramidy Egipskie, Tadż Mahal, Stonehenge. Wśród polskich na pewno warto znać Wieliczkę, Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, Stare Miasto w Warszawie czy Białowieski Park Narodowy.

3. Ile obiektów z woj. śląskiego znajduje się na liście?
Żaden. To właśnie sprawia, że dla regionu tarnogórski wpis na listę powinien być tym bardziej wyjątkowy.

4. Ile i jakie obiekty z Tarnowskich Gór mogą znaleźć się na liście UNESCO?
To tak naprawdę bardzo skomplikowane pytanie i raptem kilka osób potrafi na nie odpowiedzieć. Dlaczego? Tarnogórski wniosek na listę UNESCO to najbardziej skomplikowany dokument w historii polskich starań o wpis na listę. Obejmuje w sumie 28 obiektów podziemnych i naziemnych, które są pozostałością po przemyśle kruszcowym. Do tego leżą na terenie trzech gmin: Tarnowskie Góry, Bytom i Zbrosławice. Warto jednak znać: Zabytkową Kopalnię Srebra, Sztolnię Czarnego Pstrąga, Park Miejski (pierwszy w Europie udany przykład rewitalizacji terenów poprzemysłowych), Hałdę Popłuczkową czy wciąż działający jako wodociąg szyb "Staszic".

5. Kto jest autorem wniosku o wpisanie Tarnowskich Gór na listę UNESCO?
Tu należy pochwalić przede wszystkim członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Jednak formalnie wniosek do komitetu UNESCO przesłało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w imieniu Rzeczpospolitej Polski.

Tomasz Klyta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.