Grażyna Zwoliń[email protected]

Co powinniśmy wiedzieć o uprawie mieczyków zwanych gladiolami

Gladiole nie zimują w gruncie. Jesienią bulwy trzeba wykopać. Fot. e.ogrodek.pl Gladiole nie zimują w gruncie. Jesienią bulwy trzeba wykopać.
Grażyna Zwoliń[email protected]

Mieczyki nie lubią zimnej, nasączonej wodą ziemi. Bulwy posadzone do takiej gleby mogą zgnić lub złapać później chorobę wirusową.

Klasycznym terminem sadzenia mieczyków jest koniec kwietnia i pierwsze dni maja. Tylko, gdy wiosna jest wczesna i ciepła, można je sadzić już po 10 kwietnia. Niekorzystne jest jednak zbyt późne posadzenie bulw. Grozi to tym, że delikatne, młodziutkie części gladioli zostaną zakażone chorobami wirusowymi przenoszonymi przez mszyce, które właśnie w tym okresie wylęgają się w wielkiej ilości. Nieco starszym, mocniejszym liściom już tak one nie szkodzą.

Jakość późniejszych kwiatów zależy w dużej mierze od jakości bulw. Powinny być zdrowe, suche, bez plam czy wklęśnięć. Przed posadzeniem bulwy należy zaprawić preparatem grzybobójczym, mocząc je przez kwadrans w jego zawiesinie.

Wśród odmian mieczyków rozróżnia się wczesne, które zakwitają po 70-85 dniach od posadzenia, średniowczesne zakwitające po 85-105 dniach i zakwitające późno - po 105-130 dniach. Mieczyki są wymagającymi roślinami. Nie wolno zapomnieć o ich nawożeniu. Od końca maja do połowy sierpnia należy je podsypać dwa-trzy razy nawozem wieloskładnikowym.

Istotne jest też prawidłowe podlewanie. Roślin tych nie wolno podlewać z góry, mocząc liście i kwiaty. Wodę trzeba dostarczyć bezpośrednio na ziemię. Najlepiej robi im bardzo obfite podlanie raz na tydzień.

Wysokie mieczyki wymagają palikowania, bo przewracają się pod własnym ciężarem. Trzeba też pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Gladiole nie zimują w gruncie. Jesienią bulwy trzeba wykopać. Zwykle robi się to miesiąc po kwitnieniu. Pędy ścina się kilka centymetrów nad ziemią i suszy w przewiewnym miejscu. Po kilku dniach resztę pędu można wykręcić, a bulwy schować w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Nie zaszkodzi zimą dwa-trzy razy sprawdzić stan bulw. Chore, z plamami, dziurami trzeba wyrzucić.

Mieczyki nie powinny rosnąc w pobliżu kwiatów, które są nosicielami chorób wirusowych i grzybowych (to pelargonie, petunie, bratki, astry, ostróżki, lilie i floksy). Nie wolno też ich sadzić w miejscu, gdzie wcześniej rosły truskawki, fasola, groch, buraki, dynia, pomidory, ogórki.

Autor: Grażyna Zwolińska

Grażyna Zwoliń[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.