Co tam, panie, w kabarecie? Śmiech. Kupa śmiechu!

Czytaj dalej
Fot. Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek

Co tam, panie, w kabarecie? Śmiech. Kupa śmiechu!

Zdzisław Haczek

Jak się ma Zagłębie po 31 latach działalności? Sypią się kolejne premiery! W zielonogórskiej Piwnicy Artystycznej Kawon. Świeżutkie skecze pokazał tam ostatnio Adi: Władysław Sikora (ex-Potem) i Marcin Osiewicz (ex-Hlynur”).

Miało być o kocie i było. A ściślej o pogrzebie zwierzaka... Pewnie stąd nad sceną unosił się czarny balonik. A może też napompowany kawałek żałobnej gumy podpowiadał literackość wydarzenia (jakieś skojarzenia z Zielonym Balonikiem w krakowskiej Jamie Michalika...)?

Bo literacko jest w Amatorskim Kabarecie Adi zawsze. Żonglerka słowem mówionym czy śpiewanym. Zabawa sylabą, piosenką, kostiumem. A całość utkana z humorystycznych akcentów-perełek. Tu kaszlnięcie krwią w postaci płatków, tam całowanie mydlanej bańki... Tam więzień, który obraża się na „klawisza” i postanawia opuścić więzienie. Adi wszędzie znajdują temat.

Cel? Absurdalna puenta musi zatrząść widownią. „Sikor” wychodzi do jednego ze skeczy z walizką z naklejką nieodżałowanego (zszedł ze sceny 1999 r.) kabaretu Potem. Naklejka u Adi też ma znaczenie... A kabaret Jurki? Od ponad 22 lat podglądają rodaków. I co widzą? Ano osobliwy „taniec” przy grobie we Wszystkich Świętych, kiedy ktoś „odpala” grający znicz, a bliskiemu ręki na pojednanie podać nie chce. To znów Jurki zapraszają na pierwszokomunijne przyjęcie. Przyjęcie?! Bankiet full wypas! A że rodzice dziecka w albie zakupili sobie przy okazji telewizor (przekątna bagatela - 100 cali!)...

I już lądujemy przy majówkowym grillu. Piwko się leje, kiełbaska skwierczy, husarskie skrzydła powiewają u skroni... Tylko o jaką konstytucję chodzi. Agnieszka „Marylka” Litwin-Sobańska, Przemek „Sasza” Żejmo, Znany Wojtek Kamiński i Marek Litwin to fachowcy od polskiej obyczajowości. Tworzą soczyste postacie.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.