Co Ustroń zawdzięcza Ziętkowi? Szpital Reumatologiczny!

Czytaj dalej
Łukasz Klimaniec

Co Ustroń zawdzięcza Ziętkowi? Szpital Reumatologiczny!

Łukasz Klimaniec

Gdy w 1967 roku gen. Jerzy Ziętek rzucił pomysł, by w malowniczym krajobrazie i zdrowym klimacie Ustronia wybudować szpital reumatologiczny dla pacjentów z województwa katowickiego, chyba mało kto sądził, że placówka stanie się największą i jedną z najlepszych na południu Polski.

Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka sp. z o.o (dawniej Śląski Szpital Reumatologiczny w Ustroniu) obchodzi w tym roku swoje 40-lecie. Budowa tego specjalistycznego szpitala reumatologicznego dla pacjentów z województwa katowickiego końcem lat 60 ubiegłego stulecia znalazła się w czołówce założeń inwestycyjnych dotyczących Ustronia-Zawodzie. Wstępny projekt pięciokondygnacyjnego budynku, mogącego pomieścić 363 łóżka, zatwierdził w maju 1967 roku Jerzy Ziętek, przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. W październiku tego samego roku ruszyły prace. A w październiku 1971 roku budynek przyszłego szpitala znajdował się już w stanie surowym zamkniętym.

Od listopada 1973 roku, gdy na stanowisko zastępcy dyrektora ds. ekonomicznych został powołany Edward Piwka, rozpoczął się etap prac przygotowawczych do przejęcia i uruchomienia szpitala. A to oznaczało poszukiwania personelu technicznego, administracyjnego, pielęgniarskiego i wreszcie lekarskiego. W styczniu 1975 roku nominację na stanowisko dyrektora szpitala otrzymał dr n med. Zbigniew Gburek, lekarz z powołania, o wysokich kwalifikacjach. Warto podkreślić, że to pod jego kierownictwem placówka stała się szkołą reumatologów i reumoortopedów dla Śląska oraz Zagłębia. Szpital zawdzięcza Gburkowi nie tylko dobrą organizację ale i wysoki poziom usług medycznych.

Oficjalne otwarcie Śląskiego Szpitala Reumatologicznego miało miejsce 3 czerwca 1975 roku – oficjalnego przecięcia wstęgi dokonał gen. Jerzy Ziętek. To jemu należy się szczególne miejsce w historii ustrońskiej placówki - Ziętek był inicjatorem powstania szpitala reumatologicznego, zorganizował sztab ludzi, którym polecił i umożliwił zaprojektowanie i wykonanie tego obiektu, osobiście nadzorował też roboty budowlane.

Placówka przetrwała trudne chwile m.in. pomysł połączenia ze Szpitalem Urazowym w Piekarach Śląskich, jaki pojawił się w 2013 roku. Szpital został przekształcony w Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka sp. z o.o i stał się jedną z najlepszych placówek na południu Polski.

- Obecnie kolejka oczekujących to 1,6 tys. osób! To świadczy o tym, jak bardzo pacjenci są zainteresowani, by u nas uzyskać pomoc - przyznaje Lech Wędrychowicz, prezes Śląskiego Centrum Reumatologii sp. z o.o.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.