Co w tych tramwajach bydgoskiej Pesy piszczy?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
WM

Co w tych tramwajach bydgoskiej Pesy piszczy?

WM

W bydgoskich swingach pękają pantografy. W Częstochowie pękały konstrukcje tramwajów. Pojawiły się głosy, że wozy Pesy są... niebezpieczne dla pasażerów. Co na to Pesa?

Bydgoskie zakłady Pesa wyprodukowały w sumie już 700 tramwajów różnych typów. Pięćset z nich jeździ w Polsce. Firma wygrywa przetargi w kolejnych miastach, bo słynie z niskich cen, powszechnie chwalonych rozwiązań i elastyczności w konstrukcjach. Na przykład na specjalne życzenia motorniczych w Gdańsku bydgoska firma startując do ubiegłorocznego przetargu zmodyfikowała kabiny, montując wygodniejsze fotele, miejsce na rzeczy osobiste, chłodziarkę na napoje, uchwyt na kubek i... radioodbiornik.

Awarie u nas i w kraju

Co z tego jednak, skoro wiele nowoczesnych i dopracowanych - jak zapewnia producent - wozów nękają ciągłe usterki? Maciej Kozakiewicz, prezes spółki Tramwaj Fordon, przyznawał, że w swingach kupionych w ramach kontraktu na budowę najdłuższej linii tramwajowej w kraju były kłopoty z drzwiami i ich oszkleniem od strony motorniczych. Ale to nic wobec awarii, które te tramwaje ciągle nękają. Zdarza się, że trzy wozy pod rząd muszą być holowane do zajezdni na naprawy. Dwa dni temu w swingu na fordońskiej linii urwał się pantograf. Podobne zdarzenie miało miejsce na rondzie Jagiellonów.

Jak Pesa odnosi się do sprawy? Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
WM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.