Co z śląską godką? Ustawę o językach regionalnych rozszerzą o gwary?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Aldona Minorczyk-Cichy

Co z śląską godką? Ustawę o językach regionalnych rozszerzą o gwary?

Aldona Minorczyk-Cichy

Ustawę o językach regionalnych rozszerzą o gwary? Gdyby się udało, nasz region dostałby pieniądze na promowanie śląskiej godki i kultury. Godka co prawda językiem regionalnym nie zostanie, ale są szanse na pieniądze przeznaczone na promowanie śląskiej kultury i gwary.

Pojawiła się nowa szansa w sprawie naszych starań względem godki śląskiej. Jak informuje DZ Danuta Pietraszewska, posłanka PO, prezydent RP Bronisław Komorowski jest gotowy wesprzeć zmiany prawa. A konkretnie rozszerzyć ochronę ustawową i do języków regionalnych dodać także gwary, w tym śląską.

- Nie ukrywam, że to byłby co prawda tylko połowiczny sukces, ale jednal dałby nam pieniądze na finansowanie śląskiej kultury. Nie musielibyśmy też kodyfikować języka, tylko moglibyśmy zachować gwary w całej ich różnorodności. Jeślibyśmy nadal tak sztywno obstawali przy swoim i żądali statusu języka regionalnego, niewiele byśmy osiągnęli. Trzeba być pragmatycznym - podkreśla posłanka Danuta Pietraszewska.

Dodaje, że co prawda udało się przez ostatnie lata pozyskać w Sejmie sporą grupę poparcia dla śląszczyzny, ale jest też nadal wielu przeciwników tej inicjatywy.

CZYTAJ TAKŻE:
Skąd się wzięła śląska godka? Może spod wieży Babel

Przypominamy, że zmagania polityczne o uznanie godki za język regionalny trwają już drugą kadencję parlamentu. Końca ich jednak nawet nie widać. Powstały już trzy projekty zmiany ustawy o mniejszościach narodowych, w tym jeden obywatelski.

Ten najświeższy pomysł może nie wyczerpuje tematu, ale dla wielu może być satysfakcjonujący, bo po prostu da regionowi tak potrzebne pieniądze. Czy to wystarczy? Zapytaliśmi europosła Marka Plurę, który o godkę, uznanie jej za język regionalny walczy od wielu lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
https://dziennikzachodni.pl/slaska-godka-w-samolocie-bingo-airways-czyli-pitajac-ze-fligra-instrukcja-po-slasku-wideo/ar/1002853

- To nam daje nadzieję, cieszy. Byłby to pewien sukces. Jednak jako obywatel Polski jestem smutny, że aby zrobić coś bez wątpienia dobrego, pozytywnego trzeba używać tego typu fortelu - mówi Plura.

Dodaje, że traktowałby to jako początek czegoś nowego i zarazem zdjęcie alibi z np. samorządów.

- Wielu samorządowców wykorzystywało godkę np. w kampanii wyborczej, a teraz niewiele dla popularyzacji śląskości robią - podkreśla europoseł.

W najbliższą sobotę jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszym regionie odbędzie się kilka imprez, m.in. premiera II części "Komisorza Hanusika" (czwartek, Katowice), a w piątek w Piekarach Śląskich Związek Górnośląski organizuje czytanie tekstów śląskich przez osoby, którym godka jest bliska. Z kolei w sobotę już od godziny 10. pod dworcem kolejowym w Katowicach europoseł Marek Plura, Marian Makula i Śląska Ferajna będą rozdawać bombony ze śląskimi słówkami.

- Udowodnimy katowiczanom i mieszkańcom innych miast, że godka jest słodka - mówi Marek Plura.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Aldona Minorczyk-Cichy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.