Co z śląską godką? Ustawę o językach regionalnych rozszerzą o gwary?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Aldona Minorczyk-Cichy

Co z śląską godką? Ustawę o językach regionalnych rozszerzą o gwary?

Aldona Minorczyk-Cichy

Ustawę o językach regionalnych rozszerzą o gwary? Gdyby się udało, nasz region dostałby pieniądze na promowanie śląskiej godki i kultury. Godka co prawda językiem regionalnym nie zostanie, ale są szanse na pieniądze przeznaczone na promowanie śląskiej kultury i gwary.

Pojawiła się nowa szansa w sprawie naszych starań względem godki śląskiej. Jak informuje DZ Danuta Pietraszewska, posłanka PO, prezydent RP Bronisław Komorowski jest gotowy wesprzeć zmiany prawa. A konkretnie rozszerzyć ochronę ustawową i do języków regionalnych dodać także gwary, w tym śląską.

- Nie ukrywam, że to byłby co prawda tylko połowiczny sukces, ale jednal dałby nam pieniądze na finansowanie śląskiej kultury. Nie musielibyśmy też kodyfikować języka, tylko moglibyśmy zachować gwary w całej ich różnorodności. Jeślibyśmy nadal tak sztywno obstawali przy swoim i żądali statusu języka regionalnego, niewiele byśmy osiągnęli. Trzeba być pragmatycznym - podkreśla posłanka Danuta Pietraszewska.

Dodaje, że co prawda udało się przez ostatnie lata pozyskać w Sejmie sporą grupę poparcia dla śląszczyzny, ale jest też nadal wielu przeciwników tej inicjatywy.

CZYTAJ TAKŻE:
Skąd się wzięła śląska godka? Może spod wieży Babel

Przypominamy, że zmagania polityczne o uznanie godki za język regionalny trwają już drugą kadencję parlamentu. Końca ich jednak nawet nie widać. Powstały już trzy projekty zmiany ustawy o mniejszościach narodowych, w tym jeden obywatelski.

Ten najświeższy pomysł może nie wyczerpuje tematu, ale dla wielu może być satysfakcjonujący, bo po prostu da regionowi tak potrzebne pieniądze. Czy to wystarczy? Zapytaliśmi europosła Marka Plurę, który o godkę, uznanie jej za język regionalny walczy od wielu lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
https://dziennikzachodni.pl/slaska-godka-w-samolocie-bingo-airways-czyli-pitajac-ze-fligra-instrukcja-po-slasku-wideo/ar/1002853

- To nam daje nadzieję, cieszy. Byłby to pewien sukces. Jednak jako obywatel Polski jestem smutny, że aby zrobić coś bez wątpienia dobrego, pozytywnego trzeba używać tego typu fortelu - mówi Plura.

Dodaje, że traktowałby to jako początek czegoś nowego i zarazem zdjęcie alibi z np. samorządów.

- Wielu samorządowców wykorzystywało godkę np. w kampanii wyborczej, a teraz niewiele dla popularyzacji śląskości robią - podkreśla europoseł.

W najbliższą sobotę jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszym regionie odbędzie się kilka imprez, m.in. premiera II części "Komisorza Hanusika" (czwartek, Katowice), a w piątek w Piekarach Śląskich Związek Górnośląski organizuje czytanie tekstów śląskich przez osoby, którym godka jest bliska. Z kolei w sobotę już od godziny 10. pod dworcem kolejowym w Katowicach europoseł Marek Plura, Marian Makula i Śląska Ferajna będą rozdawać bombony ze śląskimi słówkami.

- Udowodnimy katowiczanom i mieszkańcom innych miast, że godka jest słodka - mówi Marek Plura.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Aldona Minorczyk-Cichy

Komentarze

51
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Tym samym, czym nadwiślańska gwara języka rosyjskiego!


Mową, narzuconą przez najeźćcę, okupanta, prześladowcę, katrupiciela własnego, matczynego języka.

:-(

Greg

Co za łaska przed wyborami. Może się ja do rzici wrazić

Marek

Dla mnie to tylko pierwszy krok!

.

STAROPOLSKA

bez germańskiego XIX-XXwiecznego zachwaszczenia i ...późniejszych rusycyzmów!!!!!!!!

język polski jest potrzebny ?=Uoberkoz0rmelowicecajtungoficjalnego języka w Unii Europejskiej i zss

przyzwoity patriota (gość) • 19.02.15, 18:45:18 AFIE NARZECZE TO POLACKI Uoberkoz0rmelowicecajtung AFA z zssONR HET manPOlny i BANAnovy s tych sramackich kaxapuf cały świat sie smieje.

zgodnie z Pana rozumowaniem zawartym w komentarzu, to język angielski jest przepustką do lepszej pracy i wyższego poziomu życia, a nie język polski . Dowodem jest B. Premier Polski - D.Tusk , który oficjalnie w Brukseli trajkocze po angielsku wypierając się naszego pięknego języka Ojczystego , który ma status oficjalnego języka w Unii Europejskiej. Jako młode pachole z uchem przy odbiorniku radiowych przez wiele miesięcy słuchałem Wolnej Europy i Głosu Ameryki piętnującego jako zdradę Polski jakiegoś polskiego dygnitarza / Jaroszewicz ?/, który na forum ONZ wygłosił przemówienie w języku rosyjskim. Mierzyć jedną miarką Panie Polonium 777........

Uoberkormelowicecajtung

Płaczą na forach uoberSSynki, trytki i frytki. Pyter bombony rozdaje ze śląskimi słowami, a kodyfikacji jak nie widać, tak nie widać. Bez tego nie będzie można nauczać w szkołach nieuznanego "języka śląskiego". Kaszubi te sprawy mieli pozamiatane w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Za to można w szkołach nauczać śląskiej gwary w ramach zajęć regionalnych. Ta możliwość istnieje od 1990 roku i to za państwowe pieniądze. Zainteresowania nie widać.

Po lonium=polon=trutka 777


kto niszczy G.Ślask?

Już oceniłeś tę opinię. +3 / -2
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

feszter (gość) • 19.02.15, 10:00:09

Potraficie czytać: "właścicielami hotelu "Silesia" byli : Orbis, czyli państwo, potem spółka ECE, a teraz osoba prywatna." Spytamy: Kto to jest i od kogo i za ile "silesię" kupił? Kto zdewastował budynek? Może red. DZ.zach, zabawią się w śledczych i odp. na te pytania i złoża doniesienie gdzie trzeba. Rozkradanie i niszczenie G.Śl. i śląskich firm przez "polactwo" trwa w najlepsze.""Zresztą, pojęcie--- " polnische Wirtschaft" jest znane na całym świecie, ale Ślązakom jest znane przede wszystkim, bo dziennie odczuwają skutki tego "wirtszaftu" i panoszenia się najgorszej maści nieudaczników, złodziei i szubrawców zarządzających G.Śląskiem.

Polonium.

Ja uważam, że młodzież na Śląsku powinna być lepiej uczona języka polskiego a nie gwary śląskiej. To język polski jest przepustką do lepszej pracy i wyższego poziomu życia. Gwara nie jest potrzebna

flyjta z Wirku

Byle bedziemy na Slasku godac po naszymu a w Radio Piekary: Godomy do hanysow i goroli.

feszter

Nojwyrszy prowajdyr Polski wynokfiył, co ślōnskŏ gŏdka bydzie polskōm gwarōm i je we sztandzie nia uznać. Niykerzi sōm radzi, co "Wa-Wa ciepnie na G.Ślōnsk srŏgi gelt, kery na zicher zgrzynōm dlŏsia "polscy poprawiacze kultury śląskiej, ekszperty ôd ślōnski gŏdki, bali roztōmajte Miodki. Pańczyczki, Marki i inksze ku nim podane kopidoły ślōnskij gŏdki, tajla stej kasy zgrzynōm dlosia niy doszkolōne rechtory , kerzi podug programu narychtŏwanygo we Wa-wie(przeca ōne za to bulōm i esto bydōm miec recht szkolić i prōmŏwać tako ślōnskŏ gŏdka, kerŏ ōnym bydzie pasŏwać i przōć wyciepnōm ze ślōnskij gŏdki wszyski germanizmusy i bohemizmusy i inksze staroślōnski ausdruki i ani sie żodyn niy kapnie, kiej ślōnskŏ gŏdka niy bydzie inkszo ôd gwary małopolski., abo eszcze inkszej
Panoczku Plura i inksze zwoloki ipszociele ślōnskij gŏdki! Niy ma sie co łaszczyć na " polską pomoc rządową", boć przibierecie sie besto ku tym, kerych żech wyży spōmnioł. Bliknijcie se co pokazuje i jaki pieśniczki śpiywo "Śląsk", kery swoja ślōnskość hned straci. Nō, ja, nale ōni- W-a na tyn ferajn kasa bulōm. Gynau tak bydzie ze ślōnskōm gŏdkōm, Niy je żech tyż zicher, iże nogle bajtle szkolorze zarŏzki sie ciepnōm na ślōnskŏ gŏdka, na slōnski knigi i cajtōngi, i nogle napocznōm gŏdać tōm naciepnytōm gwarōm, kero zōł wi zōł bydzie szkolōno we szuli frajwiliśAbo bliknijcie co zrobiyli te warszawski "ekszperty" a jejich rechtory ze uczyniym historyje G.Ślōnska, narychtŏwali taki programy, iże szkolorze ze gimnazjōm abo liceum niy majōm ô G.Ślōnsku anōngu, a eźli, to tyn ôbroz historyje G.Śl. niy mo wiela ze prŏwdōm do czyniynio. Czamu "Wa-wa" niy narychtuje dlo ślōnskij szkoły tyn rychtyk istny program, kiej to nic niy kosztuje? Bo niy pasuje ku jejich politiki wedle kerej pojyńci "ślōnskojś" Ślōnzŏk, ślōnsko tożsamojś, slōnsko kultura mo być yno... "polsko" abo sie mo stracić, a ku tymu gibci abo niyskorzi dokludzi zglajchszachtŏwani ślōnski gŏdki ze polskimi gwarami.
Dlaczego tak zawzięcie polska władza broni się przed uznaniem śląskiego języka regionalnego? Przecież jęz. śląskim mówią i piszą tylko Ślązacy i ewentualnie kilku hobbystów i o co więc decydentom chodzi? Dla kogo i jakie jęz. ślōnski stanowi zagrożenie? Co Krakusa, Poznaniaka obchodzi jakim jęz. mówią Ślązacy, którzy nie czują się Polakami ,choć po polsku też potrafią? Odp. jest tylko jedna- brutalna polonizacja i niszczenie śląskiego narodu, języka i kultury i śląskiej tożsamości trwa dalej, w/g tego programu "każdy Ślązak to Polak" a reszta ich nie obchodzi.Ślązacy mają wyjście albo się tej polonizacji poddać, albo n i e i dalej pielęgnować i walczyć o swoje, czyli gŏdać pō ślōnsku w dōma i kaj yno je myjgliś, szrajbŏwać po ślōnsku, czytać ślōnski knigi, cajtungi i inksze publikacyje i niy gańbić sie swoji ślōnskij "inkszości", boć Ślōnzŏku pamiyntej!!! polskiej władzy chodzi głównie o zniszczenie tej śląskiej odrębności.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.