Co z tą pogodą na majówkę?

Czytaj dalej
Magdalena Rubaszewska

Co z tą pogodą na majówkę?

Magdalena Rubaszewska

Pogoda w długi weekend będzie niestabilna Synoptycy zapowiadają poprawę, ale nie radykalną. Mimo to w przyrodzie pięknie kwitną tulipany, śliwy i pierwsze bzy.

Pogoda w długi weekend zapowiada się wyjątkowo niestabilna. Synoptykom trudno jednoznacznie określić, czy będzie to ładna, czy brzydka majówka, codziennie przygotowują nowe prognozy. A takich kłopotów nastręczają dwie masy powietrza - ciepłego i zimnego, arktycznego, które ciągle przetaczają się nad Polską.

W Łodzi jutro będzie pochmurno i deszczowo, choć bez intensywnych opadów, ale nie za ciepło, do 10 st. C. W niedzielę rozpogodzi się, słońce częściej wyjdzie zza chmur, ale temperatura wzrośnie zaledwie o 2 st. C. 1 maja, w poniedziałek, ma być słonecznie, ale znowu nie za ciepło, do 13 st. C. Oceny co do wtorku 2 maja i środy 3 maja są ostrożne, ale optymistyczne - nie powinno padać, słońce wyjrzy zza chmur i termometry mogą wskazać 16 i 17 st. C.

Łodzianie, którzy wyruszą na majówkę w Polskę, również powinni przygotować się na kaprysy pogody. Jutro na wybrzeżu i na Mazurach deszczowo, do 10 st. C, za to w górach bez opadów, do 12 st. C. W niedzielę ma lać w całym kraju, cieplej będzie na południu, do 16 st. C, nad morzem chłodniej, do 10 st. C. W poniedziałek poprawa pogody nad morzem i w Sudetach, będzie więcej słońca, ale na termometrach tylko do 13 st. C, na Mazurach i w Karpatach dalej będzie padać. A temperatura wyniesie tam do 14 st. C. We wtorek i środę można liczyć na ocieplenie.

Długi weekend obejmuje ostatnie dni mijającego miesiąca. Tak chłodnego i deszczowego kwietnia służby meteorologiczne nie notowały już od kilku lat. Przez dwa tygodnie opadom i niskiej temperaturze towarzyszył przeszywający wiatr, wiejący a to z zachodu, a to z północy. Ale jest i korzyść z takiej pogody - nie ma zagrożenia suszą, która występowała w ubiegłym roku.

Przyroda niewiele sobie robi z takiej kapryśniej aury. Jeszcze kwitną zawilce, kaczeńce, tarnina, magnolie, niedawno rozwinęły się kwiaty śliw węgierek, jabłoni, a w cieplejszych miejscach zaczynają nawet kwitnąć bzy.

Magdalena Rubaszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.