Co za talent, co za głos! 13-letnia Roksana Węgiel z Jasła zachwyciła całą Polskę

Czytaj dalej
Fot. TVP
Jakub Hap

Co za talent, co za głos! 13-letnia Roksana Węgiel z Jasła zachwyciła całą Polskę

Jakub Hap

Imponujące osiągnięcie 13-letniej wokalistki z Jasła. Wygrała pierwszą edycję The Voice Kids w telewizyjnej „dwójce”. Uczennica SP nr 4 w Jaśle jest na dobrej drodze, by pójść w ślady absolwenta tej szkoły - Michała Szpaka.

Imponujące osiągnięcie 13-letniej wokalistki z Jasła. Wygrała pierwszą edycję The Voice Kids w telewizyjnej „dwójce”. Uczennica SP nr 4 w Jaśle jest na dobrej drodze, by pójść w ślady absolwenta tej szkoły - Michała Szpaka

Młoda jaślanka oczarowała swym głosem całą Polskę. Huczny finał talent show TVP2 odbył się w ostatnią sobotę. Roksana Węgiel zmiotła konkurencję. W nagrodę otrzymała 40 tys. zł i kontrakt płytowy.

To miała być szalona przygoda. Skończyło się na wielkim sukcesie, który na zawsze może odmienić życie skromnej, lecz piekielnie uzdolnionej nastolatki z Jasła. Udział w The Voice Kids rozpoczęła z wysokiego C. Podczas Przesłuchań w ciemno zaśpiewała „Hallo” z repertuaru Beyoncé. Choć utwór ten do łatwych nie należy, wykonała go po mistrzowsku - co przyniosło owację publiczności i zachwyt jurorów.

- Myślę, że Beyoncé w twoim wieku nie miała takiego głosu - oceniła Edyta Górniak.

To właśnie do jej drużyny Roksana zdecydowała się dołączyć. W Bitwach zachwyciła swoimi partiami w „Wrecking Ball”, hicie innej gwiazdy zza oceanu, Miley Cyrus. Górniak nie miała wątpliwości - jeśli ma być finał, to tylko z jaślanką. Jednak dopiero podczas ostatecznej rozgrywki 13-latka w pełni pokazała, na co ją stać. W pierwszej części finału, nakręconej - tak jak wcześniejsze etapy - jeszcze latem, brawurowo wykonała „Purple Rain” Prince’a.

- Nikt nam nie uwierzy, że dzieci mogą tak śpiewać. Odwołajcie ekipę sprzątającą, Roksana pozamiatała

- podsumował występ prowadzący Tomasz Kammel.

Edyta Górniak „przez chwilę była w innym świecie”.

- Jestem zszokowana, jak panujesz nad wszystkim, co dotyczy sceny - wychwalała podopieczną.

To był finał!

Decydującą batalię TVP2 nadawała na żywo. W grze pozostały już tylko trzy młode talenty, w tym „Roksi”, która wzruszyła swą opiekunkę do łez. Zwłaszcza, gdy z ust szczuplutkiej szatynki popłynęły słowa wielkiego, eurowizyjnego przeboju Górniak „To nie ja”. Debiutanckie wykonanie przez jaślankę jej pierwszej własnej piosenki, pt. „Żyj”, również poruszyło trenerkę.

- Ona powinna pojechać na Eurowizję - stwierdziła Edyta Górniak. I dodała, że 13-latka ujęła ją nie tylko wielkim talentem, ale i grzecznością, skromnością oraz pracowitością.

Wybór zwycięzcy The Voice Kids to przywilej telewidzów. I oni docenili kunszt Roksany. W głosowaniu poprzez SMS-y panna Węgiel pokonała Antka Scardinę z Warszawy oraz Zuzię Jabłońską z Gdańska. Kiedy wszystko stało się już jasne, jaślanka nie mogła powstrzymać emocji. A Jasło oszalało.

- Na początku myślałam, że to nie dzieje się naprawdę, nie docierało to do mnie, później przyszło wielkie wzruszenie, pojawiła się ogromna radość. Wiele z tego programu wyniosłam. Dostarczył mi wspaniałych przeżyć, których nigdy nie zapomnę. Dał możliwość uczenia się od tak wielkiej gwiazdy jak Edyta Górniak czy poznania „Afromentali” i Dawida Kwiatkowskiego, zyskania nowych przyjaciół. Z całego serca dziękuję za to wszystko cudownej produkcji The Voice Kids, TVP, wszystkim, dzięki, którym mogłam to przeżyć

- powiedziała nam dwa dni po swoim wielkim sukcesie Roksana Węgiel.

Specjalne słowa wdzięczności kieruje do jaślan. Walcząc w programie czuła ich wsparcie.

- Ogromnie dziękuję całemu Jasłu. Za wszystkie miłe słowa, każdy oddany na mnie SMS. Dziękuję mojej szkole, klubowi judo, Jasielskiemu Domowi Kultury, paniom Ewie Grzebień i Aleksandrze Tockiej za przygotowanie do najważniejszych występów. Wszystkich serdecznie pozdrawiam - dodaje Roksana.

Triumf w pierwszej polskiej edycji programu, który na całym świecie przyciąga przed telewizyjne odbiorniki miliony widzów, to bez wątpienia największe osiągnięcie w dotychczasowym dorobku młodej wokalistki. Ale wcześniejsze dokonania także robią wrażenie. Na koncie ma wiele nagród zdobytych podczas różnych konkursów, przeglądów oraz festiwali - ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych. Społeczność swego miasta przyzwyczaiła już do tego, że gdzie nie wystartuje, z reguły nie ma sobie równych.

Akrobatyka, gimnastyka, judo, taniec, śpiew. Pasja goni pasję

Warto zaznaczyć, że śpiewanie nie jest jedyną jej pasją. Jeszcze do niedawna uprawiała akrobatykę, gimnastykę artystyczną i taniec towarzyski. Wciąż trenuje judo, tańczy w hip-hopowej grupie „R-Revolution”. Jeśli w napiętym grafiku uda jej się wygospodarować wolną chwilę, chętnie wsiada na rower lub idzie popływać. Dziewczyna-orkiestra.

Rodzice, Edyta i Rafał, zawsze wspierali córkę w jej licznych aktywnościach. Gdy zamarzyła o The Voice Kids, od razu byli na tak. Oglądając jej występy zza telewizyjnych kulis, wraz z młodszym bratem 13-latki, promienieli z dumy. Pan Rafał uronił niejedną łzę.

- Emocje były ogromne, już od Przesłuchań w ciemno. Bardzo chcieliśmy, by Roksanie się powiodło, jednak napięcie było duże. Na tym etapie marzyliśmy tylko o tym, by którykolwiek z jurorów się odwrócił. Wtedy w najśmielszych snach nie przypuszczaliśmy, że przygoda naszej córki z tym programem skończy się tak, jak się skończyła. Kiedy ogłoszono, kto zwyciężył, nie dowierzaliśmy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi

- wyznaje Edyta Węgiel.

Kolejki po autografy

Już po powrocie z Warszawy pierwsza polska The Voice Kids musiała zmierzyć się z konsekwencjami sławy. W korytarzu Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle, gdzie uczy się w klasie 7a, ustawiały się kolejki po autografy. Dla skromnej, z natury nieco nieśmiałej 13-latki było to nowe doświadczenie, jednak mimo zakłopotania nikomu nie odmówiła podpisu. Olbrzymie zainteresowanie wzbudza też w sieci. Jej profil na Facebooku zalała fala komentarzy fanów. Bliscy wokalistki ufają, że choć popularność zyskała niemal z dnia na dzień, uniesie jej ciężar, a nowe wyzwania będzie w stanie pogodzić z obowiązkami szkolnymi.

- Podczas trwania programu córka opuściła trochę lekcji, ale nie ma braków, pozaliczała, co trzeba. Nauczyciele ją wspierają, są wyrozumiali. Mamy nadzieję, że tak pozostanie - mówi pani Edyta. I dodaje, że „woda sodowa” jej córce nie grozi.

Kariera? Tak, ale najpierw wykształcenie

Za triumf w talent show TVP Roksana otrzymała 40 tys. zł oraz możliwość podpisania kontraktu płytowego z Universal Music Polska. Teraz jej muzyczna przygoda z pewnością nabierze tempa, telefony już się urywają. Rodzice 13-latki to akceptują, będą ją wspierać, ale nie bezwarunkowo.

- Chcemy aby córka robiła to, co kocha, była szczęśliwa. Jednak zadbamy, żeby ukończyła szkołę, zdobyła solidne wykształcenie. Musi mieć alternatywę

- kończy Edyta Węgiel.

Dumy z osiągnięć Roksany nie kryje Ewa Grzebień, instruktorka śpiewu w Jasielskim Domu Kultury: - Z Roksaną pracuję cztery lata. Od początku wykazywała wielki talent - oryginalną barwę głosu, wyjątkową muzykalność. Wierzę, że sukces, o którym usłyszała cała Polska, będzie początkiem jej wielkiej kariery.

- Roksana jest miłą, skromną, lubianą, pełną pozytywnej energii dziewczynką - wychwala uczennicę Danuta Szeliga, jej wychowawczyni w Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle. - Realizacja pasji nie przeszkadza jej w uzyskiwaniu świadectw z wyróżnieniem. Cała społeczność szkolna mocno kibicowała naszej gwieździe podczas występów w The Voice Kids, wysyłaliśmy SMS-y, licząc, że wygra. Ufamy, że będzie odnosić sukcesy na scenach całego świata - jak nasz były uczeń, Michał Szpak.

Jakub Hap

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.