Coraz droższe leczenie w domu

Czytaj dalej
Liliana Bogusiak

Coraz droższe leczenie w domu

Liliana Bogusiak

Kilkaset złotych za 12-godzinny dyżur pielęgniarski. Od 350 zł za pielęgnację trudno gojącej się rany. Nawet 150 zł za godzinę domowej rehabilitacji.

Rodzina śmiertelnie chorego łodzianina za 12-godzinny dyżur pielęgniarski przy łóżku pacjenta płaci 400 zł. Pielęgniarkę, która chciałaby się podjąć takiego zajęcia trudno im znaleźć, bo osoby wykonujące ten zawód pracują w prywatnych placówkach na umowach zleceniach. Tych zaś, które mają zarejestrowaną prywatną działalność i świadczą usługi, jest mniej niż wynika to z popytu. Zapotrzebowanie na usługi jest duże, bo niewielu potrzebujących, kwalifikujących się do opieki długoterminowej w ramach NFZ. dostaje ją od ręki. Podobnie jest z miejscami na oddziałach rehabilitacyjnych, na które czeka się latami.

- W Łodzi brakuje dobrej pielęgniarskiej opieki dla pacjentów, którzy zostali wypisani ze szpitala i muszą być pod długoterminową opieką medyczną w domu - mówi Agnieszka Głuszczak, pielęgniarka, specjalista leczenia ran, prowadząca własną działalność gospodarczą.

Cennik usług za opiekę domową zaczyna się od 7 zł. Tyle bierze za godzinę osoba bez kwalifikacji, która posiedzi przy łóżku pacjenta. Opiekun medyczny za taką pomoc liczy do 30 zł za godzinę. W tym czasie może choremu poczytać lub zabawiać go rozmową. Za zmienienie pampersa liczy od 10 do 30 zł. Za całodobową opiekę w domu pacjenta świadczoną przez zarejestrowaną firmę płaci się 600 zł.

Wykonanie ekg w domu chorego to wydatek 50 zł, badanie krwi - 45 zł, wykonanie zastrzyku domięśniowego - 65 zł, podłączenie kroplówki - 100 zł, a cewnikowanie od 30 zł, a lewatywa - 65 zł.

Rehabilitacja kosztuje od 50 do 150 zł za godzinę. Leczenie trudno gojących się ran, np. w tzw. stopie cukrzycowej lub odleżyn, w zależności od gabinetu kosztuje 100 zł, ale u pielęgniarki ze specjalizacją w tym zakresie wizyta w domu chorego połączona z pielęgnacją rany kosztuje od 350 zł. Wizyta lekarza (prywatna) , w zależności od specjalisty, to wydatek od 150 do 750 zł.

Liliana Bogusiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.