Coraz droższe smarowanie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Agnieszka Domka-Rybka

Coraz droższe smarowanie

Agnieszka Domka-Rybka

Smarowanie już dawno nie było tak drogie. Dziwią się sprzedawcy, klienci, a nawet Polacy mieszkający w... Wielkiej Brytanii.

- Z każdą kolejną fakturą ceny za zamówiony przeze mnie nabiał są wyższe - skarży się pani Ewa, ekspedientka w sklepie spożywczym na bydgoskim Górzyskowie. - Drożeje z dnia na dzień, a najbardziej masło. Blisko 5 złotych za kostkę to przesada! Klienci narzekają i trudno im się dziwić.

To, ile w Polsce kosztuje teraz masło, wprawia w zdumienie również Polaków za granicą, o czym może świadczyć wpis „Adama” na forum naszej „Strefy biznesu”: „Mieszkam w Londynie, w drugim sektorze. Duże masło, większe niż w Polsce, kosztuje 90 pensów, czyli 4,5 zł. Zastanawia mnie, jak działa wolny rynek, skoro w kraju, w którym ceny lokali oraz pensje są horrendalnie wyższe, za produkt pierwszej potrzeby trzeba zapłacić mniej lub podobnie. Czyż to nie dziwne?”.

Bardzo dziwne, a jednak.

- Rekordowo drogie masło to pokłosie spekulacji - uważa Mariusz Falgowski, prezes Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku. - Na początku lata kilogram produktu w bloku kosztował niecałe 10 zł, a teraz to jest ok. 20 zł, czyli prawie o 100 procent więcej. Kilka światowych firm wykupiło dużo produktu z rynku, by spowodować jego pozorny brak i teraz stopniowo wypuszczają do sklepów. Nadzieja tylko w tym, że w pewnym momencie rynek się nasyci i masło będzie tańsze. Tymczasem więcej, z tego samego powodu, trzeba płacić także za mleko w proszku, żółte sery i twaróg.

Słowa prezesa Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku, a także bydgoskiej ekspedientki, potwierdzają liczby.

Z informacji Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy wynika, że począwszy od stycznia masło kosztuje coraz więcej.

I tak na przykład w lipcu to było średnio 4,01 zł za kostkę (200 g, 82 proc. tłuszczu), a we wrześniu już 4,28 zł (nie ma jeszcze regionalnych danych za październik, ale na pewno cena wzrośnie).

W lipcu ser dojrzewający kosztował u nas 19,2 zł (kg), we wrześniu - 19,48 zł, mleko (1 litr, 2-2,5 proc. tłuszczu) podrożało w tym czasie z 2,26 zł do 2,31 zł, mleko (1 litr, 3-3,5 proc.) - z 2,68 zł w czerwcu do 2,73 zł we wrześniu. Więcej płacimy również np. za mąkę pszenną (l kg, lipiec: 2,38 zł, wrzesień: 2,40 zł), ryż (3,75 zł do 3,85 zł) i cukier (2,74 zł do 3,04 zł).

O ile nie ma jeszcze regionalnych danych GUS za październik, są za to ogólnopolskie. Nie napawają optymizmem.

Wynika z nich bowiem, że ceny żywności wzrosły w nim (w porównaniu do września) o 0,5 procent. Najbardziej podrożały tłuszcze zwierzęce (o 5,3 proc.), głównie w wyniku wzrostu cen masła (o 5,7 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za warzywa (o 3,9 proc.), cukier (o 1,4 proc.) oraz artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,8 proc., w tym sery i twarogi - o 1,1 proc., mleko - o 0,7 proc., jogurty, śmietany, napoje i desery mleczne - o 0,5 proc., jaja - o 0,3 proc.). Droższe niż we wrześniu były też makarony i produkty makaronowe (o 0,7 proc.), ryby i owoce morza (o 0,6 proc.), pieczywo (o 0,3 proc.) oraz mąka (o 0,2 proc.).

Podwyżki cen żywności mogą wraz z nadejściem zimy nabrać jeszcze większego tempa, gdyż mamy do czynienia z końcem deflacji, czyli długotrwałego spadku przeciętnego poziomu cen, co w praktyce oznacza, że już za te same pieniądze nie można kupić więcej towarów i usług.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że ceny w grudniu mogą być od 1,5 do 2 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.