Coraz trudniej pomóc bezrobotnym w Wąbrzeźnie [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Idem
Alicja Kalinowska

Coraz trudniej pomóc bezrobotnym w Wąbrzeźnie [infografika]

Alicja Kalinowska

Osoby młode z niskimi: kwalifikacjami i wykształceniem stanowią najliczniejszą grupę wśród bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wąbrzeźnie.

Chociaż ze statystyk jakimi dysponuje wąbrzeski urząd wynika, że liczba osób bezrobotnych wyraźnie spada to nadal jest wielu którym trudno znaleźć pracę. Dlaczego?

- Nie mają odpowiedniego wykształcenia bądź ich kwalifikacje są bardzo niskie. Część osób korzysta z naszej pomocy tylko po to, aby mieć opłaconą składkę zdrowotną - wyjaśnia Wojciech Dombrowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wąbrzeźnie.

Coraz trudniej pomóc bezrobotnym w Wąbrzeźnie [infografika]
Powiatowy Urząd Pracy w Wąbrzeźnie

Na koniec 2015 roku w powiecie wąbrzeskim było zarejestrowanych 2.419 bezrobotnych. To mniej o 322 osoby niż na koniec 2014 roku. - Z czego jedna trzecia to bezrobotni, którzy zostali zaszeregowani w tzw. trzecim profilu - dodaje Wojciech Dombrowski.
Co oznacza III profil? Są to bezrobotni, którzy powinni korzystać z programów aktywizujących i integrujących. - Jednak jest nam bardzo trudno aktywizować takie osoby - mówi dyrektor Dombrowski.

Coraz trudniej pomóc bezrobotnym w Wąbrzeźnie [infografika]
Powiatowy Urząd Pracy w Wąbrzeźnie

A jak rozkłada się pomoc, która została udzielona w ubiegłym roku dla osób bezrobotnych? Najwięcej pieniędzy, bo ponad milion złotych zostało przeznaczone na prace interwencyjne. Z tej formy zatrudnienia skorzystało 253 osoby. Natomiast z prac społeczno - użytecznych korzystało w ubiegłym roku 176 osób. Sporą rzeszę wśród bezrobotnych stanowiły również osoby, które skorzystały ze stażów zawodowych. Było ich 200.


Bezrobotni w powiecie wąbrzeskim
Create your own infographics

Z badań, które posiada Powiatowy Urząd Pracy w powiecie wąbrzeskim jest deficyt w następujących zawodach: cieśle i stolarze budowlani, farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, kierowcy ciągnika siodłowego, kierowcy samochodu ciężarowego, nauczyciele języków obcych, lektorzy, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, spawacze metodą MIG/MAG, spawacze metodą TIG, specjaliści ds. marketingu i sprzedaży, specjaliści ds. zastosowań informatyki, ślusarze, technicy: budownictwa, elektrycy i mechanicy.

Alicja Kalinowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.