Justyna Wojciechowska-Narloch

Coraz więcej pupili trafia na zwierzęce cmentarze

Na cmentarzu dla zwierząt w Toruniu pochowanych jest 728 psów i 145 kotów. Są też dwie fretki i trzy króliki. Cena pochówku większych zwierząt to 260 Fot. Sławomir Kowalski Na cmentarzu dla zwierząt w Toruniu pochowanych jest 728 psów i 145 kotów. Są też dwie fretki i trzy króliki. Cena pochówku większych zwierząt to 260 zł
Justyna Wojciechowska-Narloch

Funeralny biznes, ale nie ten ludzki, lecz zwierzęcy, jest w rozkwicie. Przybywa zwierzęcych cmentarzy, kamieniarze w swojej ofercie mają zwierzęce nagrobki, producenci zniczy proponują światełka dla psów i kotów, a bardziej majętni właściciele mogą sobie zafundować ekskluzywny kryształ pamięci z prochami swojego skremowanego pupila.

Pożegnanie z przyjacielem to bardzo trudna rzecz. A właśnie tak traktujemy żyjące w naszych domach psy, koty, króliki, świnki morskie czy żółwie. Kiedy nadchodzi kres ich dni, ludzie cierpią i płaczą. I nie ma w tym niczego dziwnego. Wszak zwierzak był członkiem rodziny, a czasem jedynym zaufanym towarzyszem. Pogodzić się z jego odejściem jest bardzo trudno.

- Kocham swoją pracę z jednym małym wyjątkiem - tymi momentami, kiedy nie mogę już pomóc - mówi Monika Jakubiak, lekarka weterynarii z 20-letnim stażem w zawodzie. - Kiedy muszę powiedzieć starszej pani, że dla jej kundelka nie ma już ratunku, albo małemu chłopcu, że jego kotek odchodzi. Mimo dużego doświadczenia nie oswoiłam się z takimi sytuacjami, zawsze się wewnętrznie buntuję.

Z drugiej strony Monika Jakubiak zwraca uwagę na ogromną zmianę w podejściu do zwierząt, która zaszła w ludziach w ostatnim dziesięcioleciu.

- Większość właścicieli to osoby odpowiedzialne, znające swoje obowiązki wobec zwierzęcia. To się przekłada na troskę, zainteresowanie, poświęcony czas. Kiedy zwierzę choruje, właściciele nie czekają aż mu się polepszy, tylko niezwłocznie szukają ratunku u weterynarzy. Są gotowi płacić za leczenie tyle, ile jest konieczne - mówi Monika Jakubiak.

W odwiedziny na mogiłę

O ludzkiej potrzebie godnego pożegnania ukochanych pupili świadczyć mogą liczby. Na toruńskim cmentarzu dla zwierząt i podbydgoskiej nekropolii tego typu spoczywa ich grubo ponad 2 tysiące. Większość ma nagrobki, pomniki, pamiątkowe kamienie, zdjęcia. Na małych grobach palą się znicze, rosną kwiaty, stoją zabawki. Mogiły są zadbane bardziej niż wiele tych na ludzkich cmentarzach.

W dalszej części artykułu:

  • Jaki jest koszt koszt pochówku kota i psa

 

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.