Józef Lonczak

Coraz więcej sklepów omija zakaz handlu w niedzielę. Roman Jakim, NSZZ Solidarność: To są kpiny z ustawy

Wystarczy w sklepie otworzyć punkt odbioru przesyłek, aby zgodnie z zapisem ustawy handlować w niedziele Fot. Fot. Krzysztof Kapica Wystarczy w sklepie otworzyć punkt odbioru przesyłek, aby zgodnie z zapisem ustawy handlować w niedziele
Józef Lonczak

- Koniec z obchodzeniem zakazu handlu w niedziele metodą tzw. na placówkę pocztową - zapowiadają związkowcy z „Solidarności”. Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę ma być złożona do Sejmu w najbliższych dniach. Konfederacja Lewiatan uważa, że każdy przedsiębiorca powinien mieć możliwość prowadzenia handlu w niedzielę.

- Nie po to kilka lat temu przygotowaliśmy projekt ustawy i zebraliśmy ponad pół miliona podpisów poparcia, a parlament ustawę przegłosował, abyśmy teraz mieli się zgodzić na zuchwałe kpiny z jej zapisów. Nie ma naszej zgody na coraz bardziej popularne otwieranie sklepów i sieci marketów, pod pretekstem, że są to placówki pocztowe

- ostrzega Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”.

Coraz więcej sieci omija zakaz handlu w niedzielę

Warto przypomnieć, że w projekcie ustawy sklepy mogły być otwarte w niedzielę, pod warunkiem, że za ladą musiał stać właściciel lub jego rodzina. Dzięki temu pracownicy placówek wielkopowierzchniowych mieli mieć wolne niedziele. Ustawa ta miała też wzmocnić pozycję małych sklepów osiedlowych i wiejskich, które przegrywały walkę o klientów z dużymi sieciami handlowymi.

Jednak do ustawy o ograniczeniu handlu wprowadzono ponad 30 wyjątków. Niektóre z objęły miejsca, w których można było prowadzić handel, jak dworce, lotniska, szpitale, czy stacje paliwowe. W niedziele czynne mogą być bary, restauracje, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, stacje benzynowe, sklepy z prasą i pamiątkami, kwiaciarnie, czy punkty ze zniczami przy cmentarzach. Największą furorę zrobiły jednak placówki pocztowe.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.