Emilia Chanczewska [email protected]

Cukrownia Kluczewo wyda 40 mln zł

Cukrownia Kluczewo wyda 40 mln zł
Emilia Chanczewska [email protected]

Szykowane zmiany to: przeniesienie parkingu, wykorzystywanie wód poprodukcyjnych do nawadniania roślin i budowa wielkiego silosu.

Na ostatniej sesji radni wyrazili zgodę na zamianę niezabudowanego terenu należącego do miasta, na prawo użytkowania wieczystego niezabudowanych gruntów będących własnością Skarbu Państwa, których użytkownikiem wieczystym jest Krajowa Spółka Cukrowa Oddział Cukrownia Kluczewo w Stargardzie. Ma to związek z planami inwestycyjnymi cukrowni na przyszły rok, które na sesji przedstawił dyrektor.

- W planach mamy przebudowę organizacji ruchu wokół cukrowni, przeniesienie parkingu przy ul. Głównej dla pracowników i przyjeżdżających do nas gości - mówił na sesji Paweł Dawiskiba, dyrektor Cukrowni Kluczewo. - W jego miejsce stanie ogromny silos na cukier, większy od obecnego i wewnętrzny system dróg, który przeniesie komunikację z ul. Broniewskiego na nasz, wewnętrzny teren.

Kolejna rzecz, o której na sesji mówił szef cukrowni, to organizacja wykorzystania wód na terenie zakładu. Miałyby służyć do nawadniania zielonych roślin, które cukrownia chce uprawiać na polach.

- W Polsce są coraz większe problemy z gospodarką wodną - mówił Paweł Dawiskiba. - Z jednej strony my bardzo dużo wody przyjmujemy w surowcu, w buraku cukrowym, z drugiej podlegamy bezwzględnym restrykcjom, jeżeli chodzi o odpowiedni standard czyszczenia tej wody. Część tych wód, których jest ponad ćwierć miliona metrów sześciennych, chcemy wykorzystać na terenie koło cukrowni. Przygotowaliśmy projekt stworzenia otuliny wokół zakładu i robienia tam zrzutów wody.

Zieleń ta miałaby ograniczyć uciążliwości powodowane przez działalność cukrowni dla okolicznych mieszkańców.

Koszt inwestycji w Cukrowni Kluczewo, planowanych na 2017 rok, powinien przekroczyć 40 mln zł.

Emilia Chanczewska [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.